Son zamanlarda oyuncak sitelerinin ahşap oyuncak bölümlerindeki ürün sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Anne babaların doğal malzemesi sebebiyle günden güne daha da fazla ilgi gösterdiği ahşap oyuncak çeşitleri, oyuncak üreticisi firmaların da bu oyuncak grubuna hitap eden daha fazla tasarım sunmasını sağlıyor. Bazıları el emeğinin ürünü olan son derece orijinal tasarımlar olan ahşap malzemeli oyuncaklar, özellikle www.oyuncakdenizi.com gibi güvenilir online oyuncak mağazalarının en çok satan ürünleri arasına girmeye başlıyor. Anne babaların çocuk sağlığına daha fazla dikkat etmesi ve karşılaştığı her oyuncağı düşünmeden alma alışkanlığından vazgeçmesi, doğal malzemeden yapılan oyuncak çeşitlerinin yeniden popüler olmasını sağlıyor.

Bazı anne babalar çocuklarına modern oyuncaklar satın almanın gelişim süreci açısından çok daha yararlı olacağını düşünse de, aslında çocuklar eline geçen hemen her şeyde hayal güçlerini son derece etkin bir biçimde kullanabilir ve son derece kapsamlı bir zihinsel faaliyet yürütmesini sağlayacak oyunlar oynayabilir. Hemen her şeyi hayal gücünü kullanarak bir oyun öğesi haline dönüştürebilin miniklere sürekli olarak benzer tipte oyuncaklar almak, bazı ebeveynlerin sandığı gibi zihinsel gelişim sürecinin desteklenmesini sağlamayabilir. Her çocuğun farklı bir kişilik olduğunu unutmamak lazımdır. Zira bazı çocukların elinden düşürmediği ve saatlerce oynadığı bir oyuncak, kimi çocukların ilgisini bile çekmeyebilir. Zeka gelişimine fayda sağladığı söylenen popüler oyuncaklarla ilgilenmek yerine çocuk yaşıtlarının büyük bölümünün varlığından bile haberdar olmadığı oyuncaklarla oynamayı tercih edebilir.
Çocuklar oyun oynarken bazen kendilerini dahi bir oyun unsuru haline dönüştürebilecek kadar geniş bir hayal gücüne sahiptir. Kavramları yerine oturtma ve farklı unsurları anlamlandırma konusunda büyük destek sunan oyuncaklar, çocuğun oynadığı oyunda sadece bir araçtır. Oyunun nasıl şekilleneceğini her zaman çocuk belirler ve bunu da yeri geldiğinde kendini bile mekandan soyutlaştırarak yapabilir. Zihninde oluşturduğu soyut bir mekanda bambaşka maceralara dalabilen çocuklar için hangi oyuncağın en fazla gelişim desteği sağlayacağı, çocuğun kişiliğine ve daha da pek çok farklı bileşene göre değişir. Bu konuda en doğru kararı vermek isteyenlerinse bir çocuk gelişim uzmanına danışması faydalı olacaktır.

There are currently no comments.