Yüzü ilgilendiren bakım uygulamalarının doğru şekilde yapılması, meyvesini ilerleyen yaşlarda veren uzun vadeli bir yatırımdır. Tonik seçimi ve kullanımı, temizliğin etkin bir şekilde yapılması, cilt tipine uygun ve mümkün olduğunca doğal içerikli ürünlerin kullanılması, sabun seçimi gibi birçok konuya erken yaşlardan itibaren dikkat edilmesi halinde uzun vadeli bir cilt bakımından söz edilebilir. Yüz bakımı erken yaşlarda başlandığında 40 yaş sonrası hayali kurulan, 5-10 yaş daha genç görünümlü bir yüze sahip olunmasını sağlayacaktır. Yüzdeki yağlar parçalanmasına neden olan ve bu sebepten ötürü de uzun vadeli kullanımda yüzün kurumasına sebebiyet veren temizlik ürünleri yerine organik bileşenli temizlik ürünleri tercih edilmelidir.

Çoğu kadın bilmiyor olmasına karşın 20’li yaşlara kadar yüzün aldığı güneş ışınları, ilerleyen yaşlarda ciltteki yaşlanma etkilerinin hangi oranda ortaya çıkacağını etkiliyor. Dolasıyla cilt bakımı zannedildiği gibi 30’lu yaşlardan itibaren başlanması gereken bir uygulamalar bütünü değil, ne kadar erken başlanırsa o kadar faydalı olan uzun vadeli bir süreçtir. Gençlerin de yüz ve genel cilt bakımında dikkat etmesi gereken birçok husus bulunur ki, bunların başında cildin doğru şekilde temizlenmesi gerekir. Etkili bir şekilde temizlenmeyen, gözeneklerinde yağ partikülleri ve ölü deri hücreleri kalmış olan bir cilde uygulanan besleyici ve nemlendirici ürünlerin etkisi çok daha az olacaktır. Gözenekler tıkalıyken nemlendirici ve içeriğiyle cildi besleyici ürünlerin yüze uygulanması, tahmin edildiği gibi faydadan öte zararlı da olabilir.

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı yüzün korunması gerektiği artık her yaştan kadın tarafından bilinse de, bilinmeyen bunun sadece yaz aylarında denize giderken yapılmaması gerektiğidir. Yaz kış fark etmeksizin güneş ışınlarına karşı mümkün olduğunca doğal içerikli koruyucu ürünlerin kullanılması, cildin de bu zararlı ışınlardan asgari şekilde etkilenmesini sağlayacaktır. Evindeyken bile insanların yüzüne ve cildine güneş ışınları etki etmektedir ki, ilkbaharla birlikte dışarı çıkarken güneş ışınlarına karşı önlem almaya çok daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bu şekilde yüz bölgesindeki yaşlanma etkilerinin minimize edilmesi çok daha kolay olacaktır.

There are currently no comments.