Oyuncaklar, binlerce yıldır insanlar tarafından çocuklarına armağan etmek üzere yapılmaktadır. Ahşaptan, camdan ve çeşitli metallerden üretilen Milat öncesi oyuncaklar ile günümüzün modern teknolojiden mümkün olduğunca yararlanan oyuncaklarını kıyaslamak mümkün olmasa da, çocukların en başından beri oyuncaklarla yakından ilgili olduğu bilinmektedir. Modern dünyada oyuncak araba dendiğinde akla gelen; son derece gelişmiş elektrik motorlarına sahip olan, birebir ölçek kullanarak modellenmiş, yüz metreden de fazla kızılötesi komut sahasına sahip tasarımlar oluyor. Geçmişin ahşap malzemeden el işçiliğiyle üretilen arabalarının aksine bu oyuncaklar belki de çocuklardan çok yetişkinlere hitap ediyor.
Oyuncak araba tasarımlarında olduğu gibi uzaktan kumandalı oyuncak helikopter tasarımlarında da oldukça gelişmiş teknolojiler kullanılıyor ve bu ürünlerin üzerindeki yaş ibaresi 15-16 yaş üzeri olarak görülüyor. Belirli bir yaşın ilerisine hitap eden bu oyuncaklar aslında sahip olduğu ayrıntılarla, yetişkinler için üretildiğini gösteriyor. USB ile şarj olan, 20 dakikadan daha uzun süreler havada kalabilen, birkaç saniyede 100 metrenin üzerindeki irtifalara çıkabilen, entegre kamerası ve flaş belleği bulunan bu oyuncak helikopterlere basit bir oyuncak demek mümkün değil. Çocuklardan ziyade babalarına hitap eden bu oyuncaklar, günümüz dünyasında yetişkinlerin oyun ve oyuncaklarla ne kadar ilgili olduğunu gözler önüne seriyor. Nitekim dijital dünyadaki oyunlarda da bu durum pek farklıymış gibi görünmüyor.
Bilgisayar, konsol ve akıllı telefonlar üzerinden oynana oyunların en büyük alıcıları 30 yaş üzeri erkekler olarak karşımıza çıkıyor. 80’lerde dünyaya gelen ve birçoğu günümüzde baba olan 30 yaş üzeri erkekler küresel boyutta bakıldığında oyun endüstrisinin en önemli müşteri kitlesi olarak görülüyor. Play Station gibi konsollardan akıllı telefonlara, tabletlerden PC platformunda oynanan oyunlara kadar dijital dünyadaki eğlencelere en fazla para harcayan bu kesim oluyor. Dolasıyla yetişkin insanların büyümeyi reddettiği dünyamızda, özellikle erkekler dijital ya da değil; oyun ya da oyuncaklarla son derece yakından ilgileniyor. Durum böyle oyunca oyuncak üreticisi markalar ve oyun geliştiricisi firmalar ürünlerinin popüler olması için yaptığı çalışmaların odak noktasına yetişkin erkekleri yerleştiriyor.

There are currently no comments.