Yatak odalarında kullanılan mobilyaların belirli markalardan satın alınması ve bu markaların takımlarının da büyük bir oranda birbirini andırması, giderek daha da fazla insanın birbirine benzeyen yatak odalarına sahip olmasına sebep oluyor. Sıradanlığın ötesine geçemeyen ve birbirine ciddi biçimde benzeyen bu yatak odaları, aynı kalıptan çıkmışçasına birbirine göz kırpan renklere ve çizgilere ev sahipliği yapıyor. Hazır yatak odası takımını satın aldıktan sonra mekana ekstra hiçbir katkıda bulunmayan insanlar bu durumun oluşmasına biraz da kendileri sebep oluyor. Oysa yatak odasına farklı bir hava katmak için küçük bir takı dolabı, ayakucu sandığı, boy aynası, dikkat çeken bir tablo veya dijital görsel kullanılması dahi yeterli. Yatak odasının kişisel bir dekoratif hava kazanmasını isteyenlerse sadece www.evmoda.com.tr adresini tıklayarak çok şık tek parça mobilyalara ve aksesuarlara sahip olabilir.

Yatak odasında bazen tek bir takı dolabı dahi çok büyük fark yaratabilirken, mobilya takımlarıyla zıt renklere sahip olan aksesuarların kullanımı da algının farklılaşmasına sebep olur. Çoğu zaman yatak odasında sıcak renklerin kullanılmaması gerektiği söyleniyor ve bu tavsiyelere uyulmasıyla birlikte yatak odalarında yüksek enerjili bu sıcak renklerin kullanılmamasına bilhassa dikkat ediliyor. Bu durum yatak odasının baştan aşağı nötr geçiş tonlarıyla kaplanmasına sebep olurken, mekanın enerjisi de büyük düşüş yaşıyor. Zaten duvarları ve tavanı beyaz renkli olan bir yatak odasında bir de nötr tonlu yatak odası takımının kullanılması, mekanın da sıradan görünmesini sağlıyor.

Yatak odasına biraz renk katmanın dinlenme kalitesinin düşmesine hiçbir etkisi olmamasına karşın çeşitli internet sitelerinde okunan olur olmadık yazılar, insanların günden güne daha da fazla birbirine benzeyen mobilya takımlarına yönelmesine neden oluyor. Vurgu rengi olarak küçük yüzeylerde dahi olsa yüksek enerjili tek parçalı mobilyalara veya aksesuarlara renk verilmesiyle yatak odasının çok farklı ve dikkat çeken bir atmosfer kazanması sağlanabilir. Küçük yüzeylerdeki sıcak tonlar nötr bir fonda direk ilgi çekeceğinden mekanda algı odağına dönüşür. Bu sayede yatak odasındaki sıradan mobilya takımları da geri planda kalarak insanların dikkati farklı bir alana yönelir.

There are currently no comments.