İç mekanın yeniden düzenlenmesine dair tüm uygulama süreçlerini bizzat yöneten iç mimar, yeni bina yapımından mevcut yapıların yapısal kurgusunu yeni baştan tasarlamaya kadar oldukça geniş bir alanda çalışır. Ülkemizde artık sadece küçük dekoratif düzenlemeler yapan kişiler olarak görülmeyen iç mimarların meslek tanımına dair daha fazla bilgi sahibi olunmasına karşın hala pek çok insanın bu profesyonelleri basit işlerle ilgilenen dekoratörler olarak gördüğü de bir gerçek. Yerli firmaların büyük projelere imza atması ve Yapı Stüdyo gibi ismini markaya dönüştürecek uluslararası ödüllü projelerin altından başarıyla kalkan şirketlere rağmen pek çok kişi iç mimarlık hakkında hala kısıtlı bilgiye sahip.
Mimarlık firmalarına başvurulması durumunda ev ve işyerlerinde mekânsal problemlerden kurtulmak için astronomik harcamalar yapacağını zanneden insanlar, iç mimarların görev tanımında mekânsal ve yapısal her tür probleme ekonomik çözümler geliştirmenin olduğunu bilmiyor. Günümüz dünyasının ekonomik şartlarını umursamadan, gerçeklikten kopmuş bir biçimde yalnızca şık tasarımlar hazırlamakla ilgilenmeyen iç mimarlar esasen her zaman için müşterilerinin beklentilerini en düşük maliyetli projelerle karşılamaya çalışır. Bu sebeple iç mimar tasarımları ilk adımdan itibaren bütçe planlamayla birlikte yürütülmekte, planlamaların istenen şekilde yürütülerek projenin bütçeyi aşmadan tamamlanması içinse şantiye sürecinden itibaren iç mimara büyük sorumluluk düşmektedir. Şantiye denetimi, yapısal düzenlemelerin kontrolü, yapı elemanlarının seçimi ve nasıl kullanılacağı, maliyet analizi gibi pek çok konuda çalışmalar yapan iç mimarların görevi düşünenden çok daha geniştir.
İç mekanın nitelik kazanması için görsel tüm unsurları değerlendirerek tasarım yapan iç mimar, tüm bu tasarım süreçlerinde müşterisinin beğeni kriterlerini değerlendirir. Estetik beklentileri karşılayacak tasarımlar hazırlamaksa iç mimarın mekanın kullanımına dair işlevselliğe ve konfora ilişkin konuları göz ardı etmesi anlamına gelmez. Rahatlığıyla ve kullanım kolaylığıyla ihtiyaçlara yanıt verecek bir mekan kurgusu oluşturma çalışılan bu projelerde ışıklandırmadan mekanın akustik özelliklerine kadar yapısal ve mekânsal tüm faktörler değerlendirilir. Güzel sanatlarla iç içe olmasının yanı sıra yapı sektöründeki gelişmeleri sürekli takip etmeyi ve pek çok teknik konuda bilgi sahibi olmayı gerektiren iç mimarlık düşünenden çok daha güç bir meslek.

There are currently no comments.