Bir web sitesi sahibi olmaya karar veren ve ilk hevesle domain yani alan adı araştırmalarına giren amatörler, web alanının domainden de daha önemli olduğunu kısa süre içinde fark eder ve hosting firmalarının sunduğu paketleri incelemeye başlar. Bu aşamada karşılaşılan ilk soru ise büyük çoğunlukla Windows mu yoksa Linux hosting paketi mi tercih edileceğidir. Her ne kadar bilgisayar kullanıcılarının bildiği işletim sistemi olarak Windows ile Linux arasında çok kalın çizgiler bulunsa da, “ihtiyaca bağlı olarak” hosting hizmetlerine her iki işletim tabanından da benzer faydaları sağlamak mümkündür. Ne var ki, kullanıcının server yazılımlarıyla bu yazılımlar üzerinde çalışan Script dilleri konusundaki bilgisi arttıkça ihtiyacının boyutu da artmakta ve bu sebepten ötürü de Windows veya Linux tercihi daha da önemli bir konuya dönüşmektedir.

En çok kullanılan veri tabanı yazılım olan MSSQL ve ASP ile mükemmel uyumlulukla çalışan Windows işletim sistemi, bu tür projeler için biçilmiş kaftandır. Aslında Windows’un bu veri tabanı yazılımlarıyla ne derece “mükemmel” çalıştığı dahi tartışmaya açık bir konu olsa da, yine uyumluluk açısından kullanıcının tercihini Windows tabanlı hosting paketlerinden yana yapması gerekir. Bu durum Linux işletim sistemi kullanılan bir server üzerinden MSSQL kullanmanın imkansız olduğu anlamına da gelmez. İlk bakışta Linux tabanlı sistemlerde MSSQL kullanmak imkansız gibi görünse de, birikim sahibi bir kullanıcının çalışan herhangi bir sunucuya veri kaynağı olarak Linux tabanlı sistemden erişim sağlaması ve MSSQL uygulamalarını çalıştırması da mümkündür. Görüldüğü üzere kullanıcı Linux kullanmakta dahi olsa ihtiyaca bağlı olarak Windows ile çalışan ASP veya MSSQL veri tabanı yazılımlarını yönetme imkanı da bulunur.

Kullanıcının bu konudaki bilgi birikimi arttıkça ihtiyaçlarına farklı çözümler üretmesi mümkün olduğundan, her zaman Linux tabanlı sistemlerde “bilen için” bir çözüm yolu olduğu söylenir. Ne var ki ticari bir amacı olmayan veya bu konulara yabancı olan amatör kullanıcıların birkaç Google araması yaparak kendisi için en uygun işletim sistemi paketi konusunda bilgi alması ve bu doğrultuda da tercih yapması en pratik yoldur.

There are currently no comments.