Yaygın olarak turizm sektöründe kullanılmakta olan erken rezervasyon sistemi ile işletmeler ileri tarihli satışlarını çok daha erken tarihlerde garantilemiş olarak tüketicilere normal zamanlı fiyatlarından çok daha uygun fiyatlar ile satış yapılmaktadır. Bu avantajlı sistem içinde en yaygın bilineni erken rezervasyon otelleri ve erken rezervasyon tatilleridir. Öncelikle turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde kullanılmakta olan erken rezervasyon sistemi ile belli bir plan içinde dâhilinde firmalar ve hizmet kullanıcıları için tüm işlemlerin karmaşadan uzak bir düzen içinde yürütülmesi sağlanır.
Özellikle tatillerini önceden planlayanlar için sistem içinde yer alan erken rezervasyon otelleri müşterileri için önemli miktarlarda maliyet indirimi sağlamaktadırlar. Normal yer ayırtma işleminden farklı olarak erken rezervasyon önceden alınan hizmet için çok daha ekonomik fiyatlar ile tüm hizmetlerin tam olarak satın alınmasıdır. Normal zamanlı hizmetlerin tamamını kapsamaktadır.
Erken rezervasyon gidilmesi planlanan yere planlanan tarih erken normal rezervasyon tarihinden çok önce bir kısım ödeme yapılarak ya da yapılmayarak ödeme yapılması işlemidir. Genel olarak bilinen rezervasyon işlemine göre ekonomik anlamda önemli fırsatlar sağlayan erken rezervasyon işlemi restoran, otel, tatil köyü, motel gibi mekânların yanı sıra uçak, otobüs ve tren gibi ulaşım araçlarında yapılabilmektedir.

There are currently no comments.