Ev ve işyerlerinin şık bir görünüm kazanmasını isteyen pek çok insan, bu iş için iç mimara başvurmanın yüksek harcama yapmak anlamına geldiğini düşünüyor. Kabarık bir faturayla karşılayacağını zanneden insanlar en ekonomik çözümün, yaşam alanı veya çalışma ortamının dekorasyonunu bizzat yapmak olduğuna karar veriyor. Yüksek bulunan iç mimar fiyatları sebebiyle bizzat girişilen bu dekorasyon işlerini nihayet tamamlandığınsa hem sonuçtan memnun olunmuyor hem de aslında profesyonellerden yardım alınması durumunda yapılacak harcamanın kat ve kat fazlası yapılıyor. Sadece tasarımcı olmayan iç mimarların mesleğinin önemli bir kısmı yapısal ve mekânsal ihtiyaçlara “ekonomik” çözümler getirmek olmasına rağmen bunun bilinmemesi, bu durumun yaşanmasının en genel sebebi.

Rasyonel bir bakış açısıyla iç mimarlık değerlendirildiğinde, hayal edilen yapısal ve mekânsal organizasyonların gerçekleşebilmesinin yegane yolunun projenin ekonomik boyutunun da hesaplanması olduğu anlaşılacaktır. Daha yalın bir izahla; hayal ettiği herhangi bir iç mekan tasarımı için gereken harcamayı düşünmeyen bir iç mimarın, projesini hayata geçirmesi mümkün olmayacaktır. Parasal problemleri düşünmemden yalnızca işin tasarım yönüne bakılması durumunda dünyanın en konforlu, şık ve ergonomik mekânı bile tasarlansa bu projenin uygulanması için dev bütçeler gerekmesi halinde proje bir hayal olarak kalmayı sürdürecektir. Zaten bu sebeple iç mimarların görev tanımına bütçe planlamaları ve maliyet hesaplamaları da dâhildir ki, zaten tüm iç mimarlar henüz mesleki eğitim aşamasında bu gibi işin ekonomik yönüyle alakalı konularda da bilgi edinir.

Yapı malzemeleri hakkında geniş bilgi sahibi olan iç mimarlar, bu sayede işyeri ve ev dekorasyonu ile ilgili her tür proje için en düşük maliyetli uygulamaları tespit edebilir. Dekorasyon ürünlerinden yapı elemanlarına dek en düşük maliyetle en fazla konfor ve işlevsellik sağlayacak tasarım çözümlerini üretebilen bu profesyoneller sayesinde kendi başınıza girişeceğiniz dekorasyon işlerindeki gibi yüksek harcamalar yapmanıza gerek kalmaz. İç mimar, müşterisinin kendisinden istediği bütçe aralığında tasarım yapacağı için projenin en başından hangi dekorasyon ürünlerinin ve yapı malzemelerinin kullanılacağına karar verir. Bu sayede bütçe dahilinde en şık ve ergonomik tasarım uygulanır.

 

There are currently no comments.