Geçiş kontrol sistemleri, hem güvenliği hem de takibi sağlayan son derece gelişmiş bir sistemdir. bankalarda, büyük ofislerde, okullarda ve devlet kurumlarında sıklıkla karşımıza çıkan geçmiş kontrol sistemlerinin kendi içerisinde birçok farklı modeli bulunmaktadır. Kartlı sistemlerden retina taraması sistemlerine kadar uzanan model kategorilerinin sahip olduğu güvenlik derecesi de farklılık göstermektedir. Bu nedenle geçiş kontrol sistemleri taktırılmadan önce, öncelikle hangi alanda kullanılacağı ve nasıl bir güvenlik istendiği net bir şekilde belirlenmelidir. Örneğin bir hukuk bürosu ya da önemli belgelerin bulunduğu geçiş iznin az kişiye tanımlı olacağı bir odanın kontrol sistemi ile okullarda bulunacak olan kontrol sistemleri birbirinden farklı özelliklere sahiplerdir.

Geçiş kontrol sistemleri ile giriş ve çıkışları kontrol etmek, belirlenmiş olan bölgeye yabancı kişiler tarafından yapılacak olan girişlerin izin ve kontrol dahilinde yapılmasını sağlamak mümkün olduğu gibi, bir alana girişin belirli kişiler tarafından kısıtlandırılması da son derece mümkündür. Geçiş kontrol sistemleri genellikle turnike sistemleri ile kullanılan sistemler olsalar da, geçişi sağlayan ana sistem kullanım alanına bağlı bir şekilde özel olarak belirlenebilmektedir. Turnike sistemlerinde en sık tercih edilen sistem kart sistemi ile giriş ve çıkışlarken, daha yüksek güvenlik için genellikle retina tarama sistemi tercih edilmektedir.

Geçiş kontrol sistemleri sayesinde, giriş ve çıkışları yapanların sistemde kayıtlı olan tüm bilgilerine hızlı bir şekilde erişim sağlanarak, tüm giriş ve çıkışların saat aralıklarının dökümü alınabilmektedir. Bu sistem çalışma alanlarında, personellerin mesai saatlerine daha iyi uymasını sağlarken, okullarda öğrenciler için de okulda bulunmaları gereken saat dilimlerine özen göstermelerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra geçiş kontrol sistemleri o alanda belirli bir zaman geçiren insanlar için dışarıdan çok daha güvenli bir ortam sunmaktadır. Son teknoloji ile geliştirilen geçiş kontrol sistemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için, üstün koruma sağlayan güvenlik firmalarından bir tanesi olan Mavi Alarm ile iletişime geçebilirsiniz.

There are currently no comments.