Turizm taşımacılığı sadece ülkemizi ziyaret eden turistlerin taşımasının dışında Türk vatandaşlarının yurt içi ve uluslararasında turistik amaçlı, tur ve  yolcu taşımalarını da kapsamaktadır.
Örneğin büyük şehirlerden tatil yörelerine bir organizasyon ve program dahilinde grup olarak  taşınan yolcular ile grup olarak yurt içinde gerçekleştirilen günlük haftalık ve uzun süreli tarih, doğa,ve  kültür turları da bu kapsama girmektedir.

Turizm taşımalarının iki önemli alt taşıma sitemi vardır.
Birincisi yolcu transferleri, ikincisi turlar dır.

Transfer: Turistin; düzenlenen paket tur veya turun başlangıç noktasına kadar,herhangi bir safhasında veya sonunda, sınır giriş ve çıkış kapıları, marinalar, şehirler arası veya uluslararası ulaşım hizmetlerinin sunulduğu otogar, gar, liman,hava limanı gibi yerlerden konaklama yapacağı tesise veya tesisten bu ulaşım hizmetlerinin sunulduğu yerlere veya programın başladığı yerleşim yerinden

konaklama tesisine veya programın bitiminde, tesisten yerleşim yerine bir araçla bir tarifeye bağlı kalmaksızın seyahat acentesi tarafından verilen ulaşım hizmetini, ifade etmektedir.

Yolcu taşımacılığı açısından transfer den kast edilen; Yolcu veya yolcuların bir noktadan alınıp bir başka noktaya bırakılmasıdır. Burada önemli olan bir hususu belirtmek isterim. Hava limanından veya hava limanına yapılan transferlerin % 70 il Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde %30 da İl içi yolcu taşıması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

There are currently no comments.