Plug vanalar zorlu proseslerde özellikle de küresel vanaların performans sağlayamadığı uygulamalarda çözüm olarak kullanılmakta olan çeyrek dönüşlü çalışma prensibine sahip vanalardır.

Plug vanalar küresel vanalar ile benzerlik göstermekle birlikte aralarındaki en önemli fark plug vanalarda açma-kapamayı yapan mekanizmanın bir küre değil, konik yapıdaki bir plug olmasıdır. Plug vanalarda sızdırmazlık gövde ile plug arasındaki PTFE Teflon ya da PTFE-X, PTFE-GI, PTFE-CX gibi teflon türevi olan Sleeve ile sağlanmaktadır. Yağ, bazı proses akışkanlarını kirletebilir ve bazı sıcaklıktaki uygulamaları kısıtlayabilir. Çok sık bakım gerektireceği için çok yaygın kullanılmaz. Kullanılacak basınç ve sıcaklık uygulamaları iç kaplamasının dayanımı ile sınırlıdır. Tamamıyla PTFE kaplamalı yapılabilirler ve çok iyi bir kimyasal dayanım sağlarlar.

Plug vanaların çalışma torkunun küresel vanalara oranla daha yüksek olmasının sebebi %100 sızdırmazlığı sağlamak üzere tasarlanmış olan sıkı geçme plug yapısıdır.

Bu sayede plug vanalar küresel vanaların performans sağlayamadığı, kristalize ya da polimerize olan akışkanların hatlarında, özellikle maden, kimya ve petrokimya proseslerinde uzun yıllar güvenle kullanılabilmektedir.

There are currently no comments.