Stok takibini hatasız bir şekilde yapmak ve stok hareketlerini mümkün olan en pratik şekilde takip etmek için kullanılan stok programı firmalar için uzun süre önce bir tercih olmaktan çıktı. Günümüz şartlarında farklı sektörlerden, ölçeği fark etmeden tüm ticari işletmelerin ihtiyacı haline gelen bu ticari yazılımların tanımlama, raporlama ve işlem konusunda sağladığı avantajlardan vazgeçmek mümkün değil. Öncelikli tercih ücretsiz stok programı kullanımından yana olmasına rağmen deneyimli firma sahipleri bu tip yazılımların zamanla yetersiz kalacağını ve güvenlik açıklarının ilerleyen günlerde ciddi sorunlara neden olacağını iyi bildiğinden, stok ve depo takibi için deneyimli yazılım firmalarına başvuruyor. Stok ürünlerinin pratik bir şekilde tanımlanması ve depo hareketlerine ilişkin işlemlerin hızla yapılmasını sağlayan bu yazılımlarla raporlama yapmak da bir tuşa basmak kadar basit bir işe dönüşüyor.

Stok dahilindeki ürünleri tek tek veya istenen özelliklerine göre gruplar dahilinde tanımlanmasına imkân tanıyan stok takip programı ile istenen depo ürünleri tedarikçiye göre gruplandırılabilir. Stok gruplarının dışında bu ticari programları kullanarak farklı depolar ve bu depolardaki ürünler kolayca tanımlanabilir, ölçü veya ağırlık birimi tanımlamalarıyla depodaki ürünleri niteliklerine göre listelenebilir. Depo veya depoları bünyesindeki farklı birimlere göre depo bölümlerine ayırarak da tanımlama yapılabileceği için oldukça detaylı bir biçimde, deponun herhangi bir bölümündeki ürünlerin tüm hareketleri eşzamanlı olarak takip edilebilir. Depoya yapılan giriş ve depodan çıkışlarla ilgili stok miktarları küsuratlarına kadar en küçük detaya kadar tanımlanabildiği gibi, ürünlere dair birim fiyatlar da kuruş hanesine kadar en detaylı şekilde kayıt altına alınabilir.

Ayrıntılı stok hareketi dökümü almak için saatlerce uğraşmayı gereksiz hale getiren stok takip programlarıyla bir tuşa basarak, istenen tarihlere ilişkin kapsamlı raporlar alınabilir ve bu raporlar istenen formatta kaydedilebilir veya çevrimiçi araçlar kullanılarak eşzamanlı olarak görüntülenebilir. Stok hareket özetlerini haftalık, aylık ya da yıllık görüntüleme imkânı sunan programda anlık stok ve depo kontrol raporu özelliği de bulunmaktadır. Minimum stok seviyesi kontrol raporlamaları ise ürünlerin miktarı belirlenen seviyeye indiğinde, işletmenin bu durumdan otomatik olarak haberdar olmasını sağlar.

There are currently no comments.