Baskı ihtiyaçlarının ucuza değil, kaliteli şekilde karşılanmasının her şeyden daha önemli olduğunun tam olarak farkına varamayan işletme sahipleri, birkaç yüz lira tasarruf etmek adına parasını boşa harcamasına sebep olan baskı ürünleriyle tanıtım yapmayı sürdürüyor. En basit tanıtım araçlarından olan el ilanlarından tabela ve afişlere kadar her işletmenin kullandığı ürünlere, söz konusu tanıtım olduğunda “görsellikten daha önemli hiçbir şey yoktur”. Göze hitap eden bir algı unsuru olan tanıtım araçları tasarımıyla fark yaratacak niteliklere sahip olmadığı takdirde, her şeyin öncesinde üretim maksadıyla çelişir. Üretim gayesi geniş kitlelerin dikkatini çekmek, ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilendirme yapmak, marka değerini arttırmak, firmanın tanınırlığını arttırmak olan firma tanıtımları tüm bu görevleri ancak görselliğiyle yerine getirebilir.

Kimsenin fark etmediği bir posteri firma sahibinin kaç paraya bastırdığı,  tanıtım amacı istenen müşteri geribildirimini sağlamadığı için aslında hiçbir öneme sahip değildir. Çünkü işletme sahibinin yaptığı harcama, her halükarda boşa gitmiş yani zarar edilmiş demektir. Yüzlerce firmanın renginden sloganına, görsellerinden yazı karakterine kadar “taklit” ettiği baskı tasarımlarını kullanarak yani “bir defa da biz taklit edelim” zihniyetiyle firmaların sesini geniş kitlelere ulaştırması imkansız. Zaten ancak diğerlerinin kopyası olan tasarımlı baskı ürünleriyle senelerdir tanıtım yapmaya çalışan firmalara bakıldığında, bu firmaların hiçbir zaman istediği yoğun ilgiyi göremediği fark edilir. Nitekim çoğu firma sahibi artık baskı ürünleriyle tanıtım yapılmasının çok zor veya hatta imkansız olduğunu düşünmeye başlasa da, aslında sorun tasarım konusunda farklı hiçbir şeyin vaat edilmemesidir.

Doğru kullanılması durumunda basit olarak görülen el ilanlarıyla dahi binlerce insanın ilgisini firmaya odaklamak mümkündür. Ne var ki, bunun için anlaşmaya varılan reklam ajansının veya tasarım konusunda da hizmet sunan matbaanın firmaya özel tasarımlar geliştirmesi gerekir. İşin içine yaratıcılık, müşteri davranışlarının incelenmesi, pazar araştırması, günün popüler trendleri gibi birçok unsur girdiği için matbaa ve reklam ajanlarının “bazıları” işin kolayına kaçmaktadır. Zaten daha önce defalarca kez yapılmış tasarımlarla baskı yapılması, firmaya herhangi bir avantaj sağlamayacağı gibi yapılan harcamanın da boşa gitmesine sebep olacaktır…

There are currently no comments.