Tavan kaplamaları uzun zaman öncesinde kullanılmasına karşın kaplamada kullanılan malzemenin yapısal özellikleri, bu kaplama çalışmalarının ne kadar özenle yapılırsa yapılsın oldukça kısa ömürlü olmasına yol açmaktaydı. Ayrıca yüzyıllar öncesinde kumaşla yapılan tavan kaplamaları günümüzde ışıklandırma ihtiyacından ötürü problem haline dönüştürmekte, lambadan kaynaklı yoğun ısı kaplama malzemeleriyle ilgili tehlike riskini ortaya çıkartmakta. Gergi tavanlarda kullanılan yeni nesil membran malzemeyse bu sorunları rafa kaldırdı. İlginin artmasıyla daha uygun hale gelen gergi tavan fiyatları artık ulaşılabilir seviyede olduğundan ev dekorasyonundan mağaza, kafe ve otellerin iç mimari düzenlemelerine kadar gergi tavanlar her yerde kullanılmaya başlandı.

Tavanda istenen her renk, desen ve hatta görselin kullanılmasını mümkün kılan gergi tavan sistemleri sayesinde dijital baskı imkânlarından faydalanarak, tavana üç boyutlu görsellerin uygulanması bile mümkün. Işığın engellenmemesi içinse LED şeritler kullanılmakta ki, LED teknolojisi ısı sorununa yol açmadığından gergi tavan uygulamaları uzun süre kullanılabiliyor. Gerdirilerek uygulanabildiği gibi malzeme ve boyutlara göre farklı tekniklerle de uygulanabilen gergi tavanların adı tavan kaplaması olmasına karşın bu malzemeyle duvarların kaplanması, membran malzemenin istenen formda avizeler oluşturmak için kullanılması mümkün. Dikdörtgen prizma formda avizeler popüler olmasına karşın küre şeklindeki dairesel formlarda, tavan ortasına yerleştirilen gergi tavan avizeler son zamanların en gözde iç mimari elemanlarından. Otellerden sonra restoran ve kafelerde de sıkça karşımıza çıkan bu gergi tavan avizeler artık ofis ortamlarından evlerin salonlarına ve yatak odalarına kadar iç mimarinin her alanında kullanılıyor.

Üç boyutlu dijital görsellerin membrana basılması ve bu malzemenin tavanın kaplanmasında kullanılması kuşkusuz iç mimari düzenlemelerde istenen her türlü tasarım seçeneğinin uygulanmasını mümkün kılıyor. Şık ve beğeni kazanacak bir ofis tasarımından çocuk odalarında, üç boyutlu görsellerle süper kahraman resimleriyle süslenmiş eğlenceli dekorasyonlara kadar gergi tavan uygulamalarının kullanım alanı aslında tasarım konusundaki hayal gücüyle alakalı. Tavandaki avize ve lambaları sorun olmaktan çıkartan LED şeritlerse uygulama öncesinde silikonla veya vidalanarak duvara uygulanabiliyor, böylelikle şeffaf yapılı membran mekanın aydınlatılmasına mani olmuyor.

There are currently no comments.