İşletmelerin ticari faaliyetlerinin daha yüksek karlılık seviyelerinde gerçekleştirilmesinde büyük payı olan raf sistemleri, bazı ticari işletme sahipleri tarafında basit istifleme üniteleri olarak görülür. İşletmenin depoladığı ürün ve malların çeşitliliğini belirleyen raflar, geniş bir ürün ve mal yelpazesiyle tek bir depoda çalışma imkanı sunarak dahi işletme sahibinin daha karlı ticari faaliyetler yürütmesini sağlayabilir. İstifleme, sevkiyat, envanter çıkarma, ambalajlama, paketleme, tedarik, sipariş işleme, kontrol, sayım, yerleştirme, teslim alma ve daha da pek çok konuda işletmeye avantaj sağlayan raf sistemleri ancak doğru seçildiğinde bütün bu konularda fayda sağlayacaktır. Aksi takdirde kullanılan raflar işletmenin maliyetlerini doğrudan ve dolaylı olarak arttıracak yani işletme sahibinin karlılık oranının düşmesine sebep olacaktır.

Sevkiyatların daha kısa süre içinde yapılmasına imkan sağlayan bir raf sistemi dahi günümüzün küresel ticaret hayatında belki de maddiyatla karşılanamayacak yegane unsur olan “zamanın” azami verimle yönetilmesi gibi oldukça büyük bir fayda sağlayabilir. Ayrıca teslim alma, istifleme ve sevkiyat esnasında işletmenin tüm işlerini daha kısa sürede bitirmesine yardımcı olan raflar, bu sayede diğer işler için zaman kalmasına ve tüm bu işlemlerin de daha düşük maliyetle yapılmasına yardımcı olur. İstifleme, sevkiyat ve teslim alma gibi süreçlerin daha az ekipman ve en önemlisi de işgücü kullanılarak gerçekleştirilmesi konusunda da işletme sahibine avantaj sağlayan raflar; yalnızca bu yönüyle dahi ticari faaliyetler açısından ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Sevkiyat, teslim alma ve istifleme esnasında işletmeye kolaylık sunan rafların daha az işgücüyle tüm bu süreçlerin tamamlanmasını sağlaması, işletme sahibinin maliyetinin yani dolayısı ile kar marjının da katlanarak artması anlamına gelir. Sevkiyatlarda ve istifleme kullanılan teknik ekipmanı kullanan personel için yapılan harcamaların azalmasına yardımcı olan raflar ayrıca bu teknik ekipmanların enerji tüketiminin ve bakım maliyetlerinin de asgari seviyeye indirgenmesinde rol oynar. Tüm bunların dışında daha da pek çok avantaj sağlama potansiyeline sahip olan raflar, işletme sahiplerinin mutlaka önemsemesi ve uzun vadeli düşünerek satın alması gereken son derece önemli sistemlerdir.

There are currently no comments.