Ham elmasın işlenmesi yani belirli boyut ve açı kurallarına uyarak kesilmesiyle ortaya çıkan pırlanta, bu kesim işlemi ile estetik bir form kazanır. Ancak ham elmasın kesilmesinin asıl sebebi, göze daha şık görünen bir biçim kazanmasından önce belirli optik özellikler kazanmasıdır. Tek taş pırlanta yüzüğü süsleyen pırlantanın göz kamaştıran farklı bir ışıltıya sahip olduğu herkes tarafından bilinse de, bilinmeyen bu ancak mükemmel denebilecek hassasiyette kesim yapılması halinde mümkün olduğudur. Pırlanta fasetleri yani taşın üzerindeki bütün parlak yüzeyler, dışardan bakıldığında belli olmamasına karşın kendi arasında belli açı kaidelerine göre uyumludur. Her bir fasetin bilinen açı uyumuna sahip olacak şekilde kesilmesi ise büyük ustalık ve her adımında dikkatli olunması gereken bir kesim yapılmasını gerektirir.

Taç, kemer ve külah olarak adlandırılan bölümlerden oluşan pırlantaların kesiminde fasetler arasındaki açı uyumunda birkaç derece hata dahi yapılası istenen parlaklık sağlanamaz. Kesimin çok sığ ya da derin yapılması durumunda pırlantaya daha az ışık girecek ve/veya içeri giren ışınlar farklı bir yerde odaklanacaktır. Bu ise taç denen en üst bölüme bakıldığında pırlantanın beklendiği gibi ışıltılı bir görünüm sunamamasına sebep olur. Kuşkusuz ki, bu durumun yaşanması pırlantanın değerinin de büyük oranda azalması anlamına gelmektedir. Ham elmasın kesilmesi ve pırlantaya dönüştürülmesi optik anlamda iki fayda sağlar: pırlantanın ışık geçirgenliğinin artması ve iç kısımdaki ışığın doğru açı ile kırılması.

Kesimle pırlantaya maksimum düzeyde ışık nüfuz etmesi sağlansa bile iç bölümdeki ışık ancak istenen açıyla kırılarak odaklandığında taç bölümünde parlak görünüm oluşur. Kemer yani orta bölümün uzun ya da gereğinden kısa olması durumunda pırlanta matlaşırken, aynı durum kemerin gereğinden kalın ya da ince olması halinde de birebir geçerlidir. En alt kısım olan külah ise pırlantaya giren tüm ışınların kırılarak üst bölüme yani taca geri yansıtıldığı bölümdür. Odağın oluşmasında büyük öneme sahip olan külah kısmındaki küçük kesim hataları bile diğer tüm fasetler kusursuz şekilde kesilmiş olsa bile pırlantanın kusurlu hale gelmesine sebep olur.

There are currently no comments.