Ziynet eşyalarının süslenmesinde yaygın olarak kullanılan pırlanta, doğal taşların en değerlilerinden biri olarak yüzlerce yıldır kuyum işlerinde kullanılmaktadır. İnsanoğlu elmasın kendine özgü parlaklığını ve çok sert yapısını oldukça uzun zaman önce fark etmiş, çoğu toplum bu doğal taşa metafiziksel güçler dahi atfetmiştir. Bilinen evrendeki en sert doğal yapılı maddelerden biri olan elmasın sert yapısı, başta tek taş yüzükler olmak üzere ziynet eşyalarının süslenmesi için tercih edilebilecek en uygun seçenek olmasını sağlamıştır. Değil yüzlerce yıl, aradan binlerce yıl geçse bile ilk günkü ışıltısını koruyan elmas kesilerek pırlantaya dönüştürüldüğünde daha da parlak bir hale gelir. Pırlantanın kadınların başını döndüren ışıltısı, elmasın kesilmesiyle ışık geçirgenliğinin daha da yükselmesiyle ortaya çıkar.

Çok sert bir yapıya sahip olduğu için içinden ışık dışında hiçbir şeyin geçişine izin vermeyen elmasın açılı yüzeylere yani fasetlere sahip olacak biçimde kesilerek pırlantaya dönüştürülmesi, elmas parçasına daha da fazla ışık girmesini sağlar. Pırlantanın kesimiyle ortaya çıkan külah, kemer ve taç adı verilen üç bölümünün birbiriyle kusursuz bir açı uyumu içinde olması taşa giren ışığın doğru şekilde kırılmasını sağlar. Taç yani pırlantanın en üstte yer alan kısmı, içerde kırılan ışığın ulaştığı ve bu sayede yukardan bakıldığında pırlantanın kendine has ışıltısının görülmesini sağlayan bölümdür. Pırlantanın içine giren ışık doğru şekilde kırılarak taç bölümüne ulaşmakta, taçta yer alan fasetlerse bu ışınların bakan kişinin gözüne iletilmesini sağlamaktadır. Ancak tacın bu şekilde ışınları kişinin gözüne iletmesi yani pırlantanın parlak görünmesini sağlaması için külah ve kemer bölümlerinin de kusursuz bir biçimde kesilmesi gerekir.

Pırlantanın orta kısmı olan kemer taşın dayanıklılığını belirlerken, alt kısımdaki külahsa içeri giren ışınların doğru açıyla kırılarak üst bölüme yani taca iletilmesini sağlar. Kemerin kalınlığı pırlantanın sağlamlığını belirliyor olmasına karşın bu bölümün çok kalın olması, pırlantanın da mat görünmesine sebep olur. Bunun için kemer bölümünün hem açı oranı hem de fiziksel boyutunun çok iyi ayarlanması lazımdır. Külah bölümünün de kusursuz bir şekilde kesilmesi gerekir ki, içeri giren ışınlar doğru şekilde kırılarak pırlantanın ışıltılı bir görünmesini sağlayabilsin.

There are currently no comments.