Kalorifer ve kombilerin verimli çalışarak, asgari yakıt sarfiyatıyla azami ısınma konforu sunması için sadece cihaz parçalarının problemsiz çalışması yetmez. Sistemin bir parçası olan ve ısı iletim elemanları olarak ısıyı iç mekâna transfer eden sistem bileşenleri petekler de işlevini kusursuz biçimde yerine getirmelidir. Yakıt veya doğalgazın yakılmasıyla elde edilen ısı enerjisi doğrudan cihaz üzerinden değil, sıcaklığı yükseltilen su vasıtasıyla petekler üzerinden iç mekâna iletilir. Peteklerin her yerinin aynı sürede, eşit oranda ısınmaması halindeyse bu ısı transfer işlemi sekteye uğrar yani kısacası ısı kaybı meydana gelir. Tesisat firmalarının talep ettiği petek temizleme ücretleri eskiye göre çok ama çok daha uygun seviyelere geldiği için harcamaları dert etmeden, uzun vadeli düşünerek kış öncesinde peteklerinizi temizlettirmenizde yarar var.
Isıtma sistemi maksimum verimlilikle yakıt kullansa ve tüketilen yakıtın tamamını ısı enerjisine dönüştürse dahi bu ısı ancak petekler de ısı kaybı olmadan iç mekâna iletim yaptığı sürece size konfor sağlayacaktır. Aksi halde yani peteklerin iç mekâna ısıyı yüksek kayıpla iletmesi durumundaysa sistemin ne kadar verimli çalıştığı, yakıt sarfiyatı konusunda ne kadar cimri olduğunun da herhangi bir önemi kalmayacaktır. Sisteminiz problemsiz çalışmasına karşın peteklerinizin dibindeki çamurlaşma yüzünden ısınma konforunuzdan olmamak, artan faturalar sebebiyle sürekli daha fazla harcamamak için peteklerinizi periyodik olarak temizlettirmenizde yarar var. Üstelik kalorifer ve kombi petek temizleme fiyatları artık her bütçeye uygun seviyelerde olduğundan, geçmişte olduğu gibi bu hizmetler için bütçe sarsan meblağ harcamanız da gerek yok.
Peteklerin dibinde biriken çamurlaşma, şebeke suyunun hijyenik hale getirilmesi için kullanılan klor ve kireç gibi maddelerin metal yüzeylerin korunması için uygulanan kimyasallarla etkileşime girmesi neticesinde oluşabilir. Bu gibi çamurlaşma problemlerinde pek çok kimyasal madde yerçekimiyle peteklerin dibine çökeceğinden, ortaya son derece yoğun ve sadece su uygulanarak temizlenemeyecek katmanlar çıkar. Dolayısıyla hizmet alacağınız petek temizleme firmasının temizlik işleminde ne tip ekipmanlar kullandığı kadar temizliği hangi temizlik ürünleriyle yaptığını öğrenmenizde de yarar var. Aksi halde temizlik işlemi yüzeysel kalacağından sorun kısa sürede tekrarlayacaktır.

There are currently no comments.