Petek temizliği, gelişmiş teknolojik materyaller sayesinde, günümüzde birkaç saat içerisinde etkili şekilde yapılabiliyor. Su devri sırasında peteklerdeki borularda biriken kir nedeniyle oluşan ısı kaybını önlemek için yapılan petek temizleme uygulamaları, hem tesisatın kullanım ömrünü uzatıyor hem de ısı verimliliği sağlıyor.

Petek Temizliği Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Düzenli olarak yaptırılması önemli olan petek temizleme faydaları şöyle:

  1. Petek temizliği işleminin ardından, peteklerdeki su devri sorunsuz bir şekilde yapılır. Bu sayede, peteklerin yavaş ısınması ya da hiç ısınmaması gibi problemler ortadan kalkar.
  2. Peteklerin alt kısmının hiç ısınmaması ya da üst kısmının az ısınması gibi sorunlar için de petek temizliği yaptırılması gerekir. Temizlik işlemi sırasında tesisat temizlendiğinden, peteğin her bölümü eşit düzeyde ısınır. Bu durum da ortamın ısının hızlı bir şekilde artmasını sağlar.
  3. Kombiden yeterli oranda sıcak su üretmesine rağmen suyun peteklerde dolaşıma girmemesi, ısı kaybına neden olur. Bu durum, kombinin uzun süre çalışmasına ya da yüksek ısı düzeyinde çalıştırılmasına neden olur. Ancak petek temizliği yaptırıldıktan sonra düşük düzeyde dahi hızlı bir şekilde ısınma sağlanır. Böylece doğalgaz faturası tutarları düşmeye başlar.
  4. Petek temizliği faydaları arasında, tesisatın temizliği de yer alır. Peteklerin düzenli olarak temizlenmesi, hem kombinin hem de peteklerin kullanım ömrünü uzatır.
  5. Petek temizleme yapılırken kombi filtresi de temizlenir. Böylece peteklere giden suyun temizlenmesi sağlanır.
  6. Peteklerin temizlenmesi modern yöntemlerle yapıldığında, ortamın dağılmasına ya da kirli suyun etrafa yayılmasına karşı önlem alınmış olunur. Kirli su doğrudan giderlere aktarılır.
  7. Profesyonel makineler kullanılarak yapılan petek temizleme uygulamaları birkaç saat içerisinde tamamlanır. Böylece külfetli uygulamalara gerek kalmadan ısı verimliliği sağlanmış olur.

Kış aylarında en önemli sorunların başında gelen ısınma problemine karşı en etkili çözüm yöntemi olan petek temizliği uygulamaları her yıl ya da 2 yılda bir düzenli olarak yaptırıldığında ısınma kalitesi ve enerji tasarrufu sağlar.

There are currently no comments.