Petek temizleme uygulamaları, günümüzdeki gelişmiş yöntemler sayesinde hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Peteklerin yerinden sökülmesine gerek kalmadığı gibi, her petek için ayrı ayrı uygulama yapılmasına da gerek kalmıyor. Bu durum hem uygulamayı pratik hale getiriyor hem de işlemin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. Petek temizleme makineleri sayesinde işlevsel ve nitelikli şekilde peteklerin temizliği tamamlandığı gibi, ısı verimliliği ve enerji tasarrufu da sağlanıyor.

Kombinin sorunsuz bir şekilde çalıştığı durumlarda ısınma sorunun oluşmasının nedeni, peteklerde su ve uzun kullanım süresi nedeniyle oluşan tortulardır. Bu problemin önüne geçmek ve ısı verimliliğini en yüksek seviyeye çıkarmak için yapılan petek temizleme uygulamalarının süresi, ortamdaki petek sayısına ve peteklerin bakım durumuna göre değişebilir. Ortalama olarak 100 metrekarelik bir ortamda yaklaşık 5-6 tane petek bulunur. Bu peteklerin temizlenmesi için, makinenin peteklerden birine bağlanması ve kimyasal çözücü sayesinde peteklerdeki tortuların arındırılması gerekir. Daha sonra peteklere durulama işlemi yapılması ve peteklerin havasının alınması gerekir. Son olarak ise kombi filtresinin temizlenmesi ve peteklerin optimum düzeyde performans göstereceği şekilde ayarlanmasını sağlanır. Tüm bu işlemler ortalama olarak 2-3 saat içerisinde tamamlanır. Teknolojik petek temizleme makineleri sayesinde, uygulama kısa sürede tamamlandığı gibi, işlemin uzman personeller tarafından yapılması da belirleyicidir. Bu konuda nitelikli olmayan insanlar tarafından yapılan işlemler yeterli düzeyde sonuç vermeyeceği gibi, tesisat sistemine de zarar verebilir. Bunun yanı sıra, ortamın kirlenmesi ve işlemin saatler sürmesi gibi sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Soğuk havalarda nitelikli bir şekilde ısınmayı sağlamak ve ısı verimliliğini artırmak için petek temizleme yaptırmak oldukça önemlidir. Ancak petek temizliği işlemlerinin profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilmesi hem tesisat sisteminin korunması hem de enerji tasarrufu sağlanması açısından önemlidir.

There are currently no comments.