Çocuklara oyuncak satıl alırken çoğu zaman fiyata takılan anne babaların aslında kaliteye yani satın alacağı oyuncağın lisanslı bir ürün olup olmadığına bakması gerekir. Günümüzde dijital teknoloji sebebiyle çocukların bilgisayar ve mobil cihazlar karşısında geçirdiği zaman günden güne arterken, çocuk gelişim uzmanlarının oyuncaklarla oynamanın gelişim açısından ne kadar önemli olduğunu belirttiği unutulmamalıdır. Hala zihinsel, sosyal ve fiziksel gelişimin en büyük destekçisi olmayı sürdüren oyuncakların çocuğa istenen faydayı sağlaması içinse mutlaka sağlık konusunda en ufak bir soru işaretine dahi ev sahipliği yapmaması gerekir. Artık online oyuncak mağazalarındaki oyuncak çeşitleri çok ama çok fazla olduğu için bazen anne babalar bütün bu kargaşa içerisinde oyuncağın orijinal olup olmadığını sorgulamayı unutabiliyor.
Birkaç liranın hesabı yapılabilecek alışveriş türlerden biri olmayan oyuncak alışverişi, özellikle internet üzerinden yapılması halinde mutlaka güvenilirlik esasının aranmasını gerektirmektedir. Dijital teknoloji birçok konuda olduğu gibi alışveriş konusunda da çok büyük kolaylıklar sunduğu için zaman sorunu olan ebeveynler, çocuklarına oyuncak almak için de interneti kullanıyor. www.oyuncakdenizi.com gibi güvenilir online oyuncak mağazalarının tercih edilmesi halinde online oyuncak alışverişinde hiçbir sorun olmazken, anne babaların süslü görsellere ve boş vaatlere güvenerek korsan oyuncaklardan alışveriş yapması ciddi bir problemdir. Üretim aşamasında hangi kimyasal maddelerin kullanıldığını belki de kendisi dahi bilmeyen bu kişiler, sadece mümkün olduğunca ucuza oyuncak almak ve internet üzerinden bu ürünleri piyasa değerinin altında satarak kazanç sağlamakla ilgilidir.
Anne babaların tercih edebileceği oyuncak çeşitleri arasında orijinaline tıpatıp benzeyen korsan ürünler de olabilir. İnternet sitesindeki görsellere ya da sitenin söylediklerine güvenerek satın alınmak istenen oyuncağın lisanslı bir ürün olduğundan emin olunması söz konusu dahi değildir. Sağlık açısından büyük risk teşkil eden oyuncakların makul fiyatlarla alınması ve oyuncak alışverişinin ucuza getirilmesi, çocuk sağlığı her şeyden daha değerli olduğu için güvenilirlik olmadığı müddetçe anlamsızdır. Orijinal ürünlerin tamamında oyuncağın nasıl daha ucuza imal edilebileceğine değil, ürünün nasıl insan sağlığına zarar vermeyen maddeler kullanılarak üretilebileceğine dikkat edilir.

There are currently no comments.