Bugün için tahmin edilmesi güç olsa da tarihi 1947 yılına kadar dayanan bilgisayar oyunları, seneler boyunca emekledikten sonra 80’lerle ayağa kalktı ve kesinlikle 90’larda Amiga gibi oyun konsollarıyla şahlandı. Günümüzde koşmak ya da şahlanmanın ötesinde resmen uçan bilgisayar oyunları, atari oyunları ve konsol oyunlarının mirasını büyük bir başarıyla taşımaya devam ediyor. Atari salonların sıra bekleyen ve atari oyunları ile yatarak rüyalarında dahi oyun oynayan 90’ların minikleri, bugünün dünya çapında milyonlarca oyuncusu bulunan oyunlarının yaratıcı beyinleri haline dönüştü. Birçok gencin ve çocuğun yeni yeni keşfettiği Amiga 500 ve çeşitli atari oyunları aniden popüler hale gelirken, web tarayıcı üzerinden oyun oynamanın keyfine pratik bir biçimde varma imkanı sunan online oyun sitelerinin en çok tıklananlar bölümünde de bu oyunlar yer almaya başladı.

Mobil teknolojilerin gelişmesiyle birlikte akıllı cep telefonlarının da birer oyun aracına dönüşmesi aslında en çok bu eski oyunlara yaramış durumda. “Nispeten” basit grafikli pek çok oyunun oynandığı günümüzün yeni nesil akıllı telefonlarında bu tür geçmişin anılarına ev sahipliği yapan bazı oyunlar yeniden oynanamaya başlarken, gençler bilmiyor olsa da Google Play Store üzerinden indirilen popüler ücretsiz oyunların birçoğu da eski oyunların grafikleri biraz daha düzeltilmiş halleri. Online oyun sitelerine giren geçmişin çocukları bugünün yetişkinleri ise halinden bir hayli memnun. Gençler ve çocuklar ise babalarının oynadığı bu oyunlarda ne bulduğunu merak ederken, kısa süreliğine bir bakmak istediği bu oyunları oynamaya başlamakta ve sonrasında aradan saatler geçmesine karşın bilgisayar başından kalkamadığını fark etmekte…

Oyunlardan alınan keyifle oyunun grafik çözünürlüğünün doğru orantılı olmadığının en büyük kanıtı olan eski oyunlar, piksellerin parmakla dahi sayılabileceği kadar basit grafiklere sahip olan oyunların bile insanları adeta esir alabileceğini gösteriyor. Zaten bugün oynanan seri haline gelmiş birçok oyun da, atarilerdeki ya da 90’ların oyun konsollarındaki video oyunlarının grafik motorları geliştirilmiş halleri. Yaratıcı fikirlerle daha önce kimsenin aklına gelmeyen oyunlar ise “arada sırada” da olsa hala piyasaya sürülmeye devam ediyor.

There are currently no comments.