Kadınların yüz ve cilt bakımına dair dikkat etmesi gereken o kadar fazla şey var ki, çoğu kadın cildi için en yararlı bakım uygulamasının hangisi olduğu konusunda ciddi kafa karışıklıkları yaşıyor. Aslında yüz bakımı için öncelikle sağlıklı bir bedene sahip olunması gerekiyor. Bu geçeği önemsemeden basit birkaç maske uygulaması ve doğal yağ kullanımı ile tüm cilt problemlerinden kurtulmayı beklemek aslında biraz hayalperestlik oluyor. Kış aylarında dahi güneş ışınlarından korunması gerekebilen cildin genç görünmesi için sağlıklı olması gerekiyor ki; beslenme, egzersiz, uyku düzeni ve daha da pek çok etken faktör cilt sağlığını etkiliyor. Doğru temizlik ürünleri kullanılmaması halinde dahi cilt yüzeyindeki bakteri, yağ ve ölü cilt parçalarının tamamen temizlenememesi sebebiyle uygulanan bakımdan istenen faydanın alınamaması olası.

Yüz ve cildin temizlenmesi için kullanılan ürünlerin gözenekleri derinlemesine ve etkin şekilde temizlemesi gerekirken, bu temizlik işleminin ardından uygulanan toniğin de dikkatlice seçilmesi gerekiyor. Cilt ve yüzün temizlenmesinin ardından uygulanan tonikler temizlik ürünü artıklarını ve kalan yağ parçacıklarını temizlediği için etkin oldukça önemlidir. Bütün bunların dışında düzensiz bir uyku alışkanlığı olan, sigara kullanan, cildin zararlı UV ışınlarına karşı önlem almayan, egzersiz yapmadığı gibi bir de yiyip içtiklerine dikkat etmeyen bir kadının cildinin sağlığını ne kadar süre boyunca muhafaza edebileceği de ortadadır. Gençlik yıllarında UV ışınlarının etkisi kısa sürede ortaya çıkmazken, düzensiz uyku alışkanlıklarının da cilt yüzeyinde negatif bir etkisi yokmuş gibi görülebilir. Ancak yılların geçmesi ve 40’a merdiven dayanmasıyla birlikte özellikle yüz bölgesi geçen yılların aynası haline dönüşecektir…

Sağlıklı yaşam dendiğinde sadece kalp ve damar sağlığını korumayı, kolesterol gibi kan değerlerine dikkat etmeyi anlayan kadınların cildin de bir organ olduğunu unutmaması lazım. Genel beden sağlığının korunması halinde cilt de sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ederek, geçen senelere karşın parlak ve canlı görünümünü koruyacaktır. Dolaşım sistemindeki küçük problemler bile dışardan ne kadar bakım uygulanırsa uygulansın cildin yeterince beslenememesine ve nem dengesini kaybederek matlaşmasına sebep olabilir.

There are currently no comments.