Nikah davetlilerine dağıtılan şekerlerinin bazıları eve götürülerek bir köşede unutulurken bazılarınınsa ayıp olmaması için alındıktan kısa süre sonra çöpe atılması, günümüz çiftlerin nikah şekeri olarak hatıra eşyası ve aksesuar seçmesine sebep oluyor. Nikah şekeri geleneğinden vazgeçilmemiş olmasına rağmen geçen onlarca yıl içerisinde bu anlamlı geleneğin büyük değişim geçirmesi neticesinde artık nikah ikramlarının sadece adından şeker olarak bahsediliyor. Anahtarlıklardan çerçevelere, kokulu mumlardan sabunlara, buzdolabı yapışkanlarından maskot ve figürlere kadar onlarca farklı türe ev sahipliği yapan günümüzün nikah şekerleri www.sekerbutigi.com gibi adresleri tıklayarak hemen sipariş edilebiliyor. İnternetten zahmetsizce yüzlerce şeker tasarımını incelemek büyük kolaylık olsa da, bunun çiftlerin daha kolay seçim yapmasını sağladığını söylemek de güç. Zira göz atılan şeker modeli sayısı arttıkça kararsız kalınmakta…
Online kataloglarda görüntülenen nikah şekerleri artık tek tıkla sosyal medya araçlarında paylaşılabiliyor ve böylelikle herkesin sipariş edilmesi düşünülen şeker modeli hakkında düşünceleri hemen öğrenilebiliyor. Çiftin örnek alarak ailesine ve yakın çevresine tek tek nikah şekerlerini gösterdiği devir ise böylece anılardaki yerini alarak sona eriyor. Artık internet üzerinden yüzlerce şeker modeline göz atmak ve yakın çevrenin beğenilen modeller hakkındaki görüşlerini değerlendirerek hemen sipariş verilebiliyor. İnternetin sunduğu tüm bu kolaylıklar ise sadece model seçme ve sipariş konusunda geçerli olmasına rağmen bazı çiftler tedarikin de aynı kolaylıkta olacağını düşünüyor.

İnternetten sipariş edilse dahi nikah şekerlerinin hazırlanması için belirli bir zamana ihtiyaç duyan firmalar, yaza yaklaştıkça yoğunlaşan işleri sebebiyle acil siparişlere yanıt vermekte zorlanıyor. Çiftin şeker siparişini erkenden vermemesi durumunda birkaç gün içerisinde istediği modeli adresine teslim edecek bir firma bulması, internete başvurulsa dahi kolay olmayabilir. Bunun için firmalar, çiftlerin nikah tarihi belli olduktan sonra vakit kaybetmeden sipariş vermesini tavsiye ediyor. En azından 3-4 hafta öncesinden firmanın siparişi hangi güne yetiştirmesini bilmesi gerekiyor ki, gecikmeler nedeniyle istenmeyen bir durum yaşanmasın. Ayrıca sipariş adeti arttıkça siparişin hazırlanma süresi de uzamakta. El emeğiyle üretilmesi gereken özel nikah şekerlerini ise en az bir ay öncesinden sipariş etmekte yarar var.

There are currently no comments.