El ilanlarının dizaynına önem verilmesi gerekirken çoğu firmanın baskı ekipmanlarının ne kadar kaliteli olduğundan, birinci sınıf hamur kullandığından ve kaliteli baskı çözümleri sunduğundan bahsetmesi tasarım konusundaki eksiklerini gizleme gayretidir. Aslında bir el ilanı ancak dikkat çeken, özgün tasarıma sahip olduğunda kağıt veya baskı kalitesi önem kazanan detaylar haline gelir. İnsanların uzatıldığında almadığı ve dolasıyla birkaç saniyeliğine bile göz atmadığı bir ilanının birinci hamur olmasının da önemi kalmaz. İnternet üzerinden el ilanı ihtiyacını karşılayacak bir firma arayanlarsa istediği kaliteli çözümleri çok uzakta değil,  adresinde aramalıdır. Ucuza kaçmak istenirken sıradan el ilanlarına sahip olan firma sahiplerinin beklediği geribildirimi alması güçtür.
İnsanların baktığında dikkatini çekecek el ilanlarının özel bir tasarıma sahip olması gerekir. İlan basımı işin son aşaması olduğundan ilk aşamada hedef müşteri kitlesinin alışkanlıkları ve nelerle ilgilendiği belirlenmelidir. Bunu yapmadan direk tasarıma geçilmesi halinde bile istenen etkinin sağlanması güçtür. Sokakta dağıtılan el ilanlarıyla kimin dikkatinin çekilmek istediği ve bu kişilerin dikkatini ne gibi unsurlara verdiğinin önceden belirlenmesi, el ilanlarının da bu amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmasını sağlar. Bu sayede insanlar dağıtılan ilanlarla daha fazla ilgilenir ve firmanın da tanıtım yapma şansı artar. Doğru tasarımlı el ilanları hala düşük maliyetiyle kitlesel tanıtım için en cazip araçlardan biridir.
Bugünün modern dünyasında insanların gününün büyük bölümü internette geçmekte ve internette gezinen insanlar da sürekli olarak görsel uyanlara maruz kalmaktadır. Görsellik çoğu insanın hayatında en çok önem verdiği unsur haline gelmişken firma sahiplerinin görselliğiyle farklı bir şeyler vaat eden el ilanlarına sahip olmaması halinde başarılı tanıtım yapması da mümkün değildir. Bunun için kağıt ve baskı kalitesinden önce iletişime geçilen firmanın tasarım konusunda ne gibi yaratıcı çözümler sunduğuyla ilgilenilmesi gerekir. Özgün tasarıma sahip olan ve hedef müşteri kitlesi düşünülerek dizayn edilmiş el ilanları zaten insanların dikkat çekmekte ve bu sayede istenen etkin tanıtımın yapılmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde ilanlarla birlikte ödenen para da boşa gitmektedir.

There are currently no comments.