Doğal taş mermer yapılar hem jeolojik olarak hem de dekorasyon açısından oldukça büyük öneme sahip olan yapılardır. Oluşum süreci olarak zorlu bir aşamadan geçen doğal taş mermer yapıların kullanımlarının artması, bu sektörde faaliyet gösteren firmalarında artmasına neden olmaktadır. Bu durum kullanıcılara farklı seçenekler sağlasa da, aslında dikkatli olmaları gereken bazı unsurları da berberinde getirmektedir. Piyasada faaliyette bulunan firmaların artması, firmalar arasında bir rekabeti de berberinde getirecek olan bir unsurdur. bu durum her sektörde olduğu gibi doğal taş mermer üretimi sektöründe de kalite farklılıklarının meydana gelmesine neden olan en büyük etkiye sahiptir. Doğal taş mermer yapılarda en önemli olan noktalardan bir tanesi mermerin çıkarılma evresidir. Bu işlem ne kadar özenli olursa satın aldığınız mermer o kadar dayanıklı ve kaliteli bir yapıya sahip olmaktadır. Bazı firmalar mermer çıkarma işlemini hızlandırmak için gereken şeylere dikkat etmeden çalışma yürütmektedir. Bu durum çoğu zaman mermerin yapısının zarar görmesinde ve kullanım ömrünün daha kısa olmasına neden olmaktadır.

Peki doğal taşların çıkarılma evresi neden bu kadar önemlidir? Doğal taş mermer yapılardan bazıları kayaçlarda oldukça yumuşak bir şekilde bulunurlar. Örneğin light travertenler buna bir örnektir. Kayaçlarda ince ince biriken ve yumuşak bir yapıya sahip olan light travertenlerdikkatli bir şekilde çıkarılmadığında, mermer işleme evresinde yapılarında matlıklar meydana gelmektedir. Oluşan bu mat görünümün giderilmesi için daha fazla cila kullanılması mermerin doğal yapısından çıkıp, neredeyse sıradan bir mermerle eşit duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu durum kalitesiz bir yapıya fazla maliyet ödemenize neden olmaktadır.

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için doğal taş mermer almaya karar verdiğiniz firmanın sektörde gerçekten bu işi düzgün bir şekilde yaptığından emin olmanız gerekmektedir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için merak ettiğiniz firmaları internette yer alan yorum ve şikayet sitelerinden araştırmanız sizin firma hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

There are currently no comments.