Cilt sağlığı ve pürüzsüz cilt için makyaj malzemelerinin kalitesi ve kullanım biçimi kadar makyajı doğru şekilde çıkarmak ve cildi arındırmak da önemlidir. Bunun için makyaj temizleme mendili ya da makyaj temizleme suyu sahibi olmanız gerekir. Makyaj temizleme mendilleri içerdikleri karışımlar sayesinde makyajı kolay bir şekilde temizlemenize olanak sağlar. Makyaj temizleme suları ise pamuk yardımıyla kullanılmalıdır. Peçete ve kağıt havlu ile kullanılması cildinizi tahriş etmenize yol açabilir. Yüzünüzdeki makyajı temizlemeye gözleriniz ile başlamanız tavsiye edilir. Çünkü genellikle yapılan makyaj göz ve göz çevresinde daha yoğundur. Kirpiklerinize ve göz çevrenize zarar vermeden yumuşak bir şekilde göz makyajı çıkarılmalıdır. Fazla baskı yaparak göz makyajını çıkarmaya çalışmak göz çevresine ve cildinize zarar verir.

Aynı zamanda yaptığınız baskı yüzünden kirpiklerinizin dökülmesine yol açabilir. Kullandığınız makyaj malzemelerini ve temizleme ürününü özenle seçmelisiniz çünkü gözünüze zarar verebilecek maddeler barındırıyor olabilir. Kirlenmiş bir makyaj temizleme mendilini ya da pamuğu kullanmamalısınız. Ayrıca her gözünüz için en az bir pamuk ya da mendil kullanmalısınız. Çünkü bir pamuğu ya da makyaj temizleme mendilini ikinci göze ya da yüzün herhangi bir bölgesine tekrardan kullanmak temizleme işlemini gerçekleştirmenize engel olmak dışında aynı zamanda cildinize daha fazla zarar verir.

Bu ürünlerle yüzlerinizi temizledikten sonra ayrı olarak bir yüz temizleme toniği daha kullanmanız tavsiye edilir. Bu tonik ya da benzeri ürünleri kullanmak cildinizin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Son olarak nemlendirici bir krem kullanmak cildiniz için çok iyi bir tercih olur. Makyajınızın yüzünüzde kaldığı süre boyunca cildiniz havasız kalır ve kurumaya yüz tutar. Cildinizi iyice temizledikten sonra kullanacağınız bu nemlendirici cildiniz için bir terapi oluşturur ve pürüzsüz cilt yapınızı bu şekilde daha rahat korursunuz.

There are currently no comments.