Yeni ürünlerin mağazaların müşteri kesimine hitap edecek şekilde sunulmasını sağlayan vitrin mankenleri, vitrin dekorasyonunun da en önemli bileşenlerinden biridir. Müşterilerle daha verimli bir marka iletişimi kurulması için astronomik dekorasyon bütçeleri ayrılması gerekmese de, vitrin dekorasyonuna mutlaka gereken önemin verilmesi gerekir. Vitrin dekorasyonunda aydınlatma, renk tercihi ve aksesuarlarla birlikte en önemli temel unsurlardan olan vitrin mankenleri, mağazanın müşterilerin gözünde nasıl görüneceğini belirler. Çoğu mağaza sahibi dekorasyon bütçesi oluştururken genellikle tüm parasını mağazanın içi için harcarken, vitrine de kalan bütçeden mümkün olduğunca farklı şeyler yapmaya çalışır. Ancak bu tutum günden güne vitrinlerin daha da çok birbirine benzemesine sebep olmakta, her gün aynı vitrinlerin önünden geçen insanlar artık çoğu zaman bir mağazanın önünden geçtiğini dahi fark etmiyor.

Mağazaların içinin nasıl göründüğünün önem kazanması için öncelikle mağazanın içini görecek insanlara ihtiyaç olduğundan, dışardaki müşterilerin mağaza içine girmesini sağlayacak olan vitrinlerin dekorasyonuna değil de mağazanın içine odaklanmak, uzun vadede mağaza sahiplerinin ticari hayatını ciddi manada zorlaştıracaktır. Mağaza vitrinleri birbirinin aynı hale gelirken algıda seçicilik sorunu yaşamaya başlayan insanlar, artık etrafındaki vitrinlerin birçoğu fark bile etmiyor. Bu sebepten ötürü vitrin tasarımlarında farklı, insanlara değişik şeyler vaat edecek fikirlere ihtiyaç duyuluyor. Günümüzün internet alışverişinin ne kadar fazla ürüne ulaşma imkanı sunduğu düşünülürse, çoğu insan mağaza ürünlerinin tamamını zaten internetten satın alabiliyor. Bu sebepten ötürü mağazaların vitriniyle insanlara bir tarz vaat etmesi, farklı görünmek için mağaza ürünlerinin tercih edilmesi gerektiğine ikna etmesi gerekiyor.

Mağazalarda kullanılacak önemli unsurlardan biri olan mankenlerin farklı olması bile teşhir ettikleri ürünlerin farklı şekilde algılanmasına neden olur. Bu sebepten ötürü çevresinde binlerce mağaza olan işletme sahiplerinin kendi işletmesini farkı kılacak vitrin tasarımlarının peşinde koşması, bu şekilde de insanlara farkı bir şey vaat etmesi gerekiyor. Sokaktaki insanların dikkatini çeken vitrinler insanların içeri girmesini sağlayacaktır ki, bu sayede mağazanın da ürün satışı için çok daha fazla şansı olacaktır. Basit bir teşhir ürünü olarak görünen mankenler dahi mağaza sahiplerine ticari hayatında beklemediği bir kazanç imkanı sunabilir.

  • qahir

    MERABA. urun cesidlerinizi nasl gore biliriz mumkunmudur burda gormek ekonomik stant cesidlerinizi.urunlerinizin resm stesi yokmu burda.?