Köpek sahiplerinin büyük bir bölümü, en pratik ve aynı zamanda ekonomik seçenek olduğu kuru mamaları satın alıyor. Hills, Champion ve Proplan köpek maması çeşitleri en çok tercih edilen mamalar olmasına rağmen pek çok köpek sahibinin de farklı markaların ürünlerini, açık mamalar ve evde aslında kendileri için hazırlanan yemekleri köpeğine verdiği de bir gerçek. Köpeklerin, insanların yediği yemeklerle beslenmesinin ne kadar büyük bir yanlış olduğuyla ne yazık ki bazı evcil hayvan dostları tarafından bilinmiyor ya da yeteri kadar önemsenmiyor. Kendisi yediği ve oldukça sağlıklı olduğu için köpeğinin de evdeki yemeklerle beslenmesinde herhangi bir yanlış görmeyenler kadar, köpeğine sadece kırmızı ve beyaz et ürünlerini vererek en doğrusunu yaptığını düşünenler de var.

Evde pişen herhangi bir yemeğin içinde et olması; tuz, baharat, salça, soğan veya sarımsak gibi köpekler için oldukça zararlı bileşenlerin olmadığı manasına gelmez. Soğan ve sarımsak gibi yemeklerin olmazsa olmazı besin öğelerinin pişmesi, çoğu köpek sahibinin zannettiği gibi köpekler için toksin etkinin yok olmasını da sağlamaz. Baharatlar ve salça gibi yemeklerimize lezzet katan besin bileşenleri de köpeklerde mide ve bağırsak problemleri başta olmak üzere, pek çok önemli sağlık sorununa yol açabilmektedir…

Köpeğine hazır kuru mama veren evcil hayvan dostlarınınsa mutlaka satın aldığı ürünün besin içeriğine bakması gerekiyor. “İçindekiler” kısmında yazan kuru mama bileşenleri, mamanın içinde en çok hangi maddenin olduğuna göre belirli bir sırayla yazılır. Yani kuru mamanın içinde en fazla bulunan besin madde, “İçindekiler” kısmının en başında yazar. Buysa köpek sahiplerinin kuru mama alırken her zaman içindekiler kısmında ilk sırada “kırmızı ve beyaz et” yazan ürünleri tercih etmesi gerektiği anlamına gelir.

There are currently no comments.