Ferdi kaza sigortaları fert olarak ve grup olarak düzenlenmiştir. Kişilerin bireysel olarak yararlanabileceği sigorta ferdi kaza sigortası, bir işyeri kulüp, eğitim kurumu gibi yerlerde gruplara yapılan kaza sigortası ise grup ferdi kaza sigortası olarak adlandırılmaktadır.
Ferdi kaza sigortası durumunda kaza sonrası verilen tazminat teminatının yanı sıra çeşitli durumlarda talep edildiği takdirde acil durum hizmeti de verilmektedir. Bu hizmetler sigorta şirketine ve poliçe kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla sigorta yaptırırken poliçeyi dikkatle okuyup karar vermelisiniz. Acil durum hizmetleri arasında, hukuki danışma, doktor veya ambulans, vefat durumlarını kapsayan cenaze nakli gibi hizmetler yer almaktadır.

Olası bir kaza sonucu sakatlanan, iş göremez hale gelen veya vefat eden kişilerin, yaşamlarının bundan sonraki kısmında ihtiyaç duyacakları tedavi masrafları için yahut vefat durumunda ailelerinin çekeceği sıkıntıları hafifletmek için çeşitli teminatlar sunan ferdi kaza sigortası kişilerin bu riskler karşısında daha fazla zorluk yaşamamaları için düzenlenmiştir.
Çeşitli aletleri kullanılırken, çalışırken veya seyahat ederken kısacası hayatın hemen hemen tüm alanlarında kaza riski bulunmaktadır. Bu kazalar kimi zaman hafif atlatılırken kimi zaman ağır yaralara yanıklara, sakatlıklara ve en kötüsü de ölümlere sebep olmaktadır.
Böyle durumlarda kazaya maruz kalan kişi yani mağdur, bundan sonra iş göremez hale gelebilmekte yahut yakınları zor durumlarda kalabilmektedirler. Bu gibi durumlarda kişilerin yaşamlarında ihtiyaç duyacakları bir ödeme yapan sigorta şirketleri yaptıkları poliçelerinde belirledikleri hallerde ve aldıkları belirli bir miktar ile kişileri ferdi kaza sigortalı yaparak sigortalı kişilerin sigorta kapsamında yer alan imkânlardan yararlanmalarını sağlamaktadırlar.

Hayatta herkesin başına çeşitli kazalar gelebilir. Kimse bu durumu garanti edemez. Fakat öyle durumlar var ki kazalar adeta kaçınılmazdır. Böyle durumlarda kişiler bilgilendirilmeli, bilinçli ve dikkatli davranmalıdır. Ferdi kaza sigortasını dileyen herkes yaptırabilir.
Ancak ağır makinelerle haşır neşir olarak çalışılan işyerlerinde kaza riski her zaman vardır. Bu gibi riskler altında çalışan kişilerin ferdi kaza sigortası yaptırması kendilerinin ve yakınlarının lehine bir davranış olacaktır.

There are currently no comments.