Kısa sürede iş bulmak isteyen gençler için hangi kariyer sitesiyle çalışmayı tercih ettiği hayallerinin kariyer hedefine ulaşmaları açısından büyük öneme sahip olsa da, her şey iyi bir kariyer sitesine üye olmakla da bitmiyor. Kişinin iş ilanları takibi için üye olduğu site www.isbul.net gibi tercih edilebilecek en kaliteli kariyer sitesi dahi olsa iş görüşmesinden olumlu yanıt almak yine kişinin kendisine kalıyor. Kişinin sahip olduğu niteliklerin başvuruda bulunduğu pozisyonun yeterlilik kriterlerini karşılamaması durumunda işe kabul edilmesi de söz konusu olmayacağından, bu iş başvurusunun hangi kariyer sitesi aracılığıyla yapıldığının da önemi kalmıyor. Mezuniyetin ardından kariyer sitelerine üye olan ve bu sitelerin yayınladığı iş ilanları ile yakından ilgilenmeye başlayan gençlerin aslında üniversite yıllarından itibaren kariyer sitelerini düzenli aralıklarla ziyaret etmesi gerekiyor.
Üniversite eğitimi sırasında kaliteli bir kariyer sitesine üye olmak ve düzenli aralıklarla da siteye giriş yaparak iş dünyasının havasını koklamak, gençlerin mezun olmadan çok önceleri hayal ettiği işle ilgili bilgi edinmesini sağlayacaktır. Kariyer hedefleri belirlenirken belirli kariyerine belirli pozisyonlardan başlamak isteyen gençler öncelikle bu pozisyonların yeterlilik kriterlerini bilmelidir. İşverenlerin ilgili pozisyonda görevlendireceği çalışanlardan ne tür niteliklere sahip olmasını istediğinin bilinmemesi, üniversite yıllarında doğru kişisel gelişim planlamasının yapılmamasına sebep olur. Ancak mezun olduktan sonra başvuru yaptığı pozisyonunun yeterlilikleriyle ilgili bilgi edinenlerinse kısa bir sürede kendini çok yönlü geliştirmesi mümkün olmaz.
Başvurulan işe kabul edilmek için sektörü alakadar eden yazılımlar hakkında bilgi sahibi olması, internet üzerinden farklı satış ve tanıtım stratejilerini bilmesi gereken çalışanların birkaç haftada bu tür nitelikleri kazanması mümkün olmayacaktır. Birkaç haftada nasıl ki daha önce hiç bilinmeyen bir yabancı dili öğrenmek mümkün değilse, farklı sektörlerde kullanılan kapsamlı yazılımları veya dijital pazarlama stratejilerini de öğrenmek mümkün değildir. Bu gibi işe kişinin kabul edilmesini sağlayacak nitelikler ancak uzun ve disiplinli bir kişisel gelişim süreciyle kazanılabildiğinden, bu gelişim sürecinin üniversite sıralarındayken başlatılması büyük avantaj sağlayacaktır. Yeni mezun olarak işverenin karşısına sadece staj deneyimiyle çıkmak gencin ancak sıradan bir çalışan adayı olarak görünmesine yardımcı olacaktır.

There are currently no comments.