Eksi iyonlar üreterek havadaki elektriksel yük dengesini değiştiren, böylelikle zararlı maddelerin ve hastalık kaynağı mikroorganizmaların asılı kalmasını süresini azaltan himalaya tuz lambası çeşitleri çalışmayı sürdürdüğü süre zarfında negatif iyon salınımını sürdürür. Kendi bölgesine has, yüksek saflıkta ve tamamen organik yapılı olan tuz kristallerinin sunduğu bu avantaj sayesinde kapalı mekânlarda hayatının neredeyse tamamını geçiren şehir sakinleri daha sağlıklı hava soluma imkânına sahip olur. Dünyanın en kaliteli kristal yataklarından birine sahip olan ve böylelikle insan sağlığına çok yönlü fayda sağlayan kaya tuzu beslenmenin yanı sıra lamba olarak kullanımla da daha sağlıklı bir yaşama sahip olmayı sağlıyor. Hava kalitesinin artışı doğrudan hastalıklardan korunma anlamına gelirken yaşam kalitesinin artışında da etkilidir.
Şehir hayatında gün boyunca kapalı mekânlarda çalışan, işe gidip gelirken trafik sebebiyle oldukça yoğun hava kirliliğine maruz kalan insanlar eve geldiğinde de kapalı alanda oturmaya devam ediyor. Gece olduğunda yatağa geçerek uykuya dalan ve böylece günün geri kalanını da kapalı mekânda geçiren insanların yaşamının tamamına yakınını düşük kalitedeki hava soluyarak geçirmesi, solunum yolu rahatsızlıklarıyla beraber diğer pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Solunan havada hayvan tüyü, toz zerrecikleri, böcek yumurtaları, mantar sporları ve çiçek polenlerinin saatlerce asılı kalmasından dolayı sürekli bu maddeler ve canlılarla temas kuruluyor. Akciğerler üzerinden vücuda giren bu zararlı maddelerin ve canlıların yanı sıra virüs ve bakteriler de havada asılı kaldığından, bu olumsuz sağlık şartlarının giderilmesi herkes için zaruridir.
Havada asılı kalan parçacıklardan ve mikroorganizmalardan kurtulmak için havadaki iyon dağılımını nötrlemek yani pozitif yüklü iyonların yoğunlaşmasını engellemek gerekir. Doğada güneş ışınları dahi bu işlevi yerine getirirken rüzgârlar ve dalga hareketleri gibi fenomenler de negatif iyon salınımına katkıda bulunur. Şehirdeyse bu tip doğa olaylarıyla neredeyse hiç karşılaşmayan kent sakinleri bazı günlerde güneş ışığına yarım saatliğine dahi doğrudan maruz kalmadan günü tamamlayabiliyor. Hava kalitesindeki düşüşten kaynaklı etkilerden kurtulma konusunda büyük fayda sağlayabilen tuz lambalar bu sebeple tüm kapalı mekânlarda kullanılmalıdır.

There are currently no comments.