Arama motorlarıyla sorun yaşamamak ve ciddi sıralama kayıpları yaşayarak uzun uğraş sonucu elde edilen düzenli ziyaret trafiğinden olmamak adına kaliteli bir hosting firmasıyla çalışmak gerekiyor. Hosting firması seçimine dair genel olarak Windows ve Linux hosting paketleri arasından doğru tercihin yapılmasından bahsedilse de, aslında hızlı ve daha mühimi kesintisiz erişim için hosting seçiminde çok daha fazlasının incelenmesi gerekiyor. İnternet kullanıcılarının her zaman hızlı bir şekilde erişime sağlayabileceği web sitelerini kullanıcı dostu olarak tanımlayan arama motorları, hosting firması ile başı dertte olan sitelere ceza kesmekte hiç geçmiyor. Başta Google olmak üzere bütün popüler arama motorları internet kullanıcılarına her yönden kolaylık sunan ve fayda sağlayan web sitelerine değer verdiğinden, web sitesinin hızlı ve kesintisiz erişim imkanı sunan bir sunucuda barındırılması SEO açısından dikkat edilmesi gerekenlerin de başında yer alıyor.

Bir hosting firmasında aranması gereken ilk özellikle hiçbir zaman sunduğu paketlerin kaç para olduğu değildir. Zira fiyat ile firmanın vaat ettiği performans arasında belli bir denge olmaması durumunda, ne kadar az ödeme yapılırsa yapılsın ödenen para boşa gidecek demektir. Ucuz etin yahnisi yavan olur misali, bir marka haline gelmiş küresel bazda hizmet veren hosting firmalarından çok daha düşük fiyatlarla paylaşımlı hosting hizmeti sunan şirketlerle mesafeli yaklaşılmasında yarar vardır. Firmanın başlangıç paketi gerçekten de cüzi olarak kabul edilebilecek bir meblağ karşılığında kullanılabiliyor olsa da, sitenin barınacağı serverda kaç site olduğuna ve kaç kullanıcının aynı sunucuya eşzamanlı şekilde erişim sağlayacağına muhakkak dikkat edilmelidir.

Hosting firmalarının kimliğinin gizlenmesinin söz konusu olamayacağını unutmadan, iletişime geçilen şirketin ismi daha önce hiç duyulmamışsa açık adres de dahil olmak üzere bütün iletişim bilgilerinin teyit edilmesinde fayda var. Ayrıca firmanın “anlık” olarak iletişime imkan sağlaması, erişim ile ilgili herhangi bir problem olduğunda sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi açısından çok önemlidir. Yerel bir hosting firması ile çalışılacaksa her şeyin yasal prosedüre uygun olması adına, firmanın “Yer Sağlayıcı Belgesi” olduğunun da teyit edilmesi gerekmektedir.

There are currently no comments.