Tarih ve Harfli Gümüş Kolyeler

Uzun zamandır üzerinde isim yazan altın ve gümüş kolyeler, bileklikler bilhassa kadınlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Geçen yıllar içinde isim yazan bu takılara olan ilgide herhangi bir azalma olmamasına karşın bazılarının üzerinde taşıdığı simgesel anlama sahip bu takıları daha kişiye özel eşyalara dönüştürmek istemesi, son dönemde isim yerine takılara harf ve tarih yazılmasını popüler hale getirdi. Harfli kolye ve bileklikler sayesinde boynunda veya bileğinde sadece tek bir harf taşıyan kadınlar, böylelikle bu harfin ifade ettiği anlamı sadece kendisi biliyor ve takıyı gören herkesin de bu harfin neyi ifade ettiğini anlamamasını sağlayabiliyor. Aynı şekilde kişi için özel bir anlama sahip tarihlerin işlendiği gümüş ve altın tarihli kolye çeşitleri de son dönemin en popüler kişiye özel takı modelleri arasında yer almakta.

Doğum günü, evlilik tarihi, tanışma yıldönümü gibi özel tarihleri sembolize eden tarih yazılı kolyelerin ne anlama geldiğini sadece taşıyan kişi ve belki değer verdiği insan bilmesine karşın isim yazan kolyelerde bu gibi özel bir durum söz konusu değil. Günlük hayatta karşılaştığı herkesin kolye veya bilekliğinin ne anlama geldiğini anlamaması, bu anlamın kendisine özel kalmasını isteyenler harf kolye ucu ve bileklikleri tercih ederken aynı şekilde sadece kişinin anlayabileceği bir anlama sahip tarihlerin yazılı olduğu takılar da yoğun ilgi görüyor.

Gümüş ve altın gibi değerli metallerden yapılan kolyelerde harf tasarımları için pek çok farklı model alternatifi söz konusuyken ayrıca takının değerini arttırmak için tasarımlarda pırlanta gibi değerli taşlar da kullanılabiliyor. Tarih yazdırmak isteyenler içinse siparişe özel üretim yapılmakta, kişinin yazılmasını istediği tarih isteğe göre tek bir sayı haline getirilerek kolye ve bilekliğin ifade ettiği anlam tamamen gizlenebilmekte. Bu tip tamamen kişiye özgü, sadece kişinin istediği birkaç kişi için bir anlam ifade edecek tasarımlara sahip takılar genellikle çiftler tarafından tercih ediliyor. Sonsuzluk işareti veya kalp figürleriyle birlikte tek veya iki harfin kullanılmasıyla takının daha da özel bir anlam ifade etmesi sağlanabilir.

There are currently no comments.