Geçiş kontrol sistemleri, çalışma sistemlerine göre farklı model kategorilerine sahip olan sistemlerdir. Kullanım alanlarına göre özel güvenlik ve takip yazılımları ile sistem kullanılacak olan alan için verimli hale getirilerek en yüksek güvenlik sağlanır. Örneğin okullar için düzenlenen sistem öğrenci takip sistemidir.  Öğrenci takip yazılımı, öğrencilerin giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınabilmesi amacı ile tasarlanmıştır. Öğrencilerin geçiş turnikesi bulunan terminallerden giriş ve çıkışlarını mümkün kılabilmek için kişiye özel bir kart tasarlanır. Bu kartın üzerinde yer alan bilgiler aynı zamanda öğrencinin o okulda okuduğuna dair bilgileri içerir. Adı, soyadı ve bölüm bilgileri yer alan bilgilerin yanı sıra karta tanımlı özel bir manyetik bulunmaktadır. Bu manyetik sayesinde turnikeden geçiş sağlanabilir. Her öğrencinin kartı kendine özel olduğundan dolayı çalınma durumlarında kart kontrol edildiğinde bilgiler uyuşmuyorsa kişi kolaylıkla tespit edilebilir.

Geçiş kontrol sistemlerinin yüksek güvenlik sağlayabilmesi için turnike sistemleri ile sınırlandırılması gerekli olan bir işlemdir. Bu şekilde dışarıdan girişlerin yüzde doksan oranında önüne geçilmiş olunur. Daha yüksek bir güvenlik için kart sistemi yerine parmak izi sistemi de kullanılması son derece mümkündür. Parmak izi sistemi, kartın çalınması ya da kaybolması durumunda oluşabilecek güvenlik açıklıklarının da tamamen önüne geçen bir sistem olsa da, maliyet olarak kart sistemlerinden daha maliyetlidir. Geçiş kontrol sistemleri sahip oldukları sisteme göre özel yazılımlarla güçlendirilir. Örneğin kart okuyucu ve parmak izi okuyucu sistemin yazılımı birbirinden tamamen farklıdır.

Geçiş kontrol sistemleri sayesinde öğrenciler ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde raporlandırılması mümkün olduğu gibi, personel hareketleri de rahatlıkla takip altında tutularak raporlandırılabilmektendir. Raporları, ad, soyada göre, giriş çıkış yapılan tarih ve saat aralıklarına göre, gelemeyenlerin belirlenmesi yönünde ya da personel sicil bilgileri olarak birbirinden farklı çeşitli kriterlere ayırmak da son derece mümkündür.

 

There are currently no comments.