Yapının çevresiyle uyumlu ve dikkat çeken bir dış görünüme sahip olmasıyla ilgilenen mimarlardan farklı olarak iç mimar, iç mekanın yapısal ve mekânsal özellikleriyle ilgilidir. Donanım, insan ve estetik odaklı olmak üzere iç mimarların üstlendiği görev; işlevselliğiyle hayata pratiklik katan, estetik özellikleriyle zevkleri yansıtan ve konfor ihtiyaçlarına fazlasıyla yanıt veren mekan tasarımları yapmaktır. Bu tasarımlar kimi zaman ev iç mimari düzenleri olurken kimi zamanda otel gibi büyük ölçekli projeler olabilmektedir. Bu doğrultuda klasik mimarinin farklı mühendislik bilimlerini ilgilendiren alanlarında uygulamalar yapabilen iç mimarlar ayrıca işin görsel kısmıyla da iç içe olduğu için güzel sanatların farklı alanlarıyla da yakından ilgilidir. Bu sebeple iç mimar tasarımları göze hitap eden mekanlar oluştururken insan ihtiyaçlarını ve beklentilerini de karşılayacak konseptler oluşturulmasını sağlar.
Yeni bina yapımına ne kadar fazla ihtiyaç duyulsa da, mevcut yapıların iç mekânsal özelliklerinin sık sık yeni baştan kurgulanmasına ihtiyaç duyulduğu da bir gerçektir. Çoğu zaman iç mekanların kurgusal özelliklerini değiştirmek, yeni bina yapmaktan çok daha büyük bir ihtiyaçtır. Ayrıca bu şekilde iç mimar projeleri ile mekanın yeni baştan tasarlanması, sıfırdan aynı özelliklere sahip yeni yapılar inşa etmeye nazaran çok daha ekonomik bir tercihtir. Bu tip projelerle mekanlar inşa amacından tamamen farklı bir kullanım amacı kazanabilir, mekanı önceden kullanan inanların tercihlerinden tamamen ayrı yepyeni ihtiyaçlara ve zevklere hitap eden mekanlar tasarlanabilir. İç mimarların tüm projelerinde müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler ve kişinin estetik algısına hitap edecek, zevkli tasarım seçenekleri sunulmaya çalışılır.
Mekanın iç tasarımını yeniden kurgulamak için proje geliştiren iç mimarların hepsi, yaratıcılıkların gerçek dünyanın ekonomik şartlarına göre ideal biçimde kullanmaya çalışır. Tamamen hayalci bir yaklaşımla astronomik bir bütçe gerektiren tasarımların ne kadar şık olduğu, bu projeler yüksek maliyet sebebiyle hiçbir zaman hayata geçirilemeyeceği için önemsizdir. Dolayısıyla iç mimar için kişinin ihtiyaçları ve beklentileri kadar, bu beklenti ve ihtiyaçlar için ayırdığı bütçenin esnekliği de önemlidir. Zaten iç mimarlıkta asıl güçlük, müşterinin tüm konfor ve estetik beklentilerini arzu edilen bütçeyi aşmayacak şekilde karşılamaktır. Bununsa iç mimarlar için pek de kolay bir iş olduğunu söylemek mümkün değildir.

There are currently no comments.