Spor yapmakla arası olmayan, fiziksel efor sarf etmesini gerektirmeyen bir işte çalışan ve aslında hayatına bakıldığında herhangi bir şey için fiziksel aktivite yapması da gerekmeyen şehir insanlarının fazla kilo sorunuyla boğuşması son derece normal bir durum. Spor salonlarına kayıt yaptırmasına karşın düzenli şekilde devam edemeyen kent sakinleri, işten eve sürekli oturarak sürdürdüğü yaşam sebebiyle kilo sorunu aşmak için diyet yapmayı son çare görüyor. Evde sadece bir ağırlık sehpası ya da kondisyon bisikleti kullanarak bile spor yapılması mümkün olduğu gibi pek çok şey için harcanan parayla bir koşu bandı almak da pek fena bir fikir olmayacaktır. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin önünde iki seçenek varmış gibi görünüyor; alınan kalori miktarını düşürmek ve harcanan enerjiyi arttırmak…

Harcanan enerji miktarını arttırmak için egzersiz yapmayı bir hayat tarzına dönüştürmek gerekirken, kalori miktarını azaltmak dendiği zaman da akla hemen diyet yapmanın getirilmemesi lazım. Şehirde yaşayan insanlar mobil teknoloji sayesinde her işini oturduğu yerden hallederken tüm gün işte masa başında oturması yetmezmiş gibi, bir de eve gelip akşam yemeğini yedikten sonra televizyon karşısına geçerek oturmayı sürdürüyor. Bu kadar az enerji harcayan kent sakinlerinin aldığı kalori miktarını ciddi bir şekilde düşürmediği takdirde hayal ettiği gibi fazla kilolarından kısa sürede kurtulması mümkün olmuyor. Bu da oldukça sıkıntılı bir diyet sürecine katlanılması, katı beslenme programı yüzünden sinirlerin harap olmasına ve ayrıca uzun vadede pek çok sağlık sorununa yol açabiliyor.

Zaten az enerji harcarken bir de alınan kalori miktarının kritik seviyede aşağı çekilmesi kısa vadede kilo vermeye yardımcı oluyormuş gibi görünmesine rağmen hareketsiz yaşam hayat boyu devam ettiğinden, birkaç haftalık diyetler sorunu ancak kısa vadeli çözüyor. Diyeti bıraktıktan sonra kademeli olarak yeniden kilo alan insanlar dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına dönüyor yani tekrar diyet programlarını araştırmaya başlıyor. Beslenme düzenini baştan aşağı değiştirerek, hayat boyunca benimsenecek yeni bir beslenme alışkanlığı geliştirmeden kısa sürede diyet uygulamalarıyla sorundan kalıcı olarak kurtulmak imkansızmış gibi görünmekte.

There are currently no comments.