Türkiye’deki çoğu insan yaşam alanı ve çalışma ortamlarındaki elektrik arızalarında hemen sorunun üstesinden kendi başına gelmeye çalışıyor. Eksik bilgiye sahip olunması ve bizzat hayatın riskin atılmasının sebebi ise kimi zaman elektrikçi parasından tasarruf kimi zaman becerikliliğin gösterilerek etrafa hava atılması kimi zamansa birkaç saat elektrik kalmaya tahammülün olmaması. Ataşehir elektrikçi hizmetlerinden istifade ederek, hayatla kumar oynamaya gerek kalmadan elektrik arızalarının tamir edilmesini sağlamak mümkünken paranın hesabının yapılması ya da becerikliliğin gösterilmesinin düşünülmesi, maalesef insan hayatına mal olabiliyor.

Elektrikle ilgili halk arasında birçok kulaktan dolma bilgi bulunmakta, herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bilgiler değişmez gerçek olarak kabullenilmekte. Eksik veya baştan aşağı tamamen yanlış bilgilerle elektrik arızalarına müdahale edilmesi, kişinin neler olup bittiği fark edemeden yaşamını yitirmesine sebep olabiliyor. Çoğu insan, dünya genelinde her gün yaklaşık olarak 6 insanın ampul değiştirirken çarpılarak öldüğünü bilmiyor. Gereken hiçbir önlemin alınmaması durumunda tamir yapılmasa, sadece ampul değiştirmek istese dahi elektrik çarpması neticesinde yaşama veda edilmesi mümkün…

Ev ve işyerlerinde kullanılan şebeke elektriği alternatif akım olduğundan dolayı zaten kafi derecede tehlikelidir. Alternatif akımla bir de iletkenlerin bulunduğu bir ortamda tamirat yapılmaya çalışılması, pimi çekilmiş bir el bombasıyla masatenisi oynamaktan farksızdır. Er ya da geç kişi akıma tutulacak ve maalesef çok şiddetli kas spazmları yüzünden de çarpıldığında beden kontrolünü yitirecektir. Kişinin bedeninin kontrolünü yitirmesi, bu durumdan kurtulmak için de yapabileceği hiçbir şey olmamasına sebep olmaktadır.

Elektrik akımının şiddeti kadar frekans ve gerilimi de elektriğin insan bedeni üzerinde ne kadar hasar oluşturacağı konusunda etkilidir. Elektrik akımı, iletkenlik, elektrik devreleri, akım ve gerilim ilişkisi, elektrik sigortaları, topraklama gibi konular hakkında fikir sahibi dahi olmayan insanların basit bir sorun olarak gördüğü elektrik arızaların ne yazık ki ölüme ve daha da kötüsü geri dönüşü olmayan kalıcı sakatlıklara sebep olabiliyor. Bir telefon açarak birkaç saat beklememek için bu riski almaya hiç mi hiç gerek yok.

There are currently no comments.