Son zamanlarda evlenecek çiftlerin neredeyse tamamı arasında popüler olan düğün fotoğrafçısı kiralama, artık çoğu çift için genel bir düğün harcaması olarak görülüyor. Düğün hazırlıklarının en temel harcamaları arasında yer alan çeyiz alışverişi, gelinlik alma veya düğün mekanı ayarlanması gibi genel bir ihtiyaçlara artık şık düğün fotoğraflarına sahip olmak için profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşmak da dahil oldu. Geçmişte moda fotoğrafçısı olarak çalışan pek çok profesyonelin yanı sıra reklam ve tanıtım üzerine çalışan sanatçılar da artan ilgiyi değerlendirmek üzere düğün fotoğrafçılığına soyunmuş durumda. Düğün sezonu olan her yaz çiftlerden gelen talep artığı için bu işle meşgul olan fotoğrafçıların sayısı da sürekli arıyor.

Fotoğrafların ham hallerini gelinle damada teslim etmekten ibaret olmayan düğün fotoğrafçılığı, gelişen dijital teknolojiyle birlikte Photoshop ile gerçekleştirilen rötuşlar olmadan düşünülemiyor. Fotoğrafçı kiralayan çiftler düğün günü veya çekim için önceden kararlaştırılan günlerce çekilen fotoğrafların tamamının ham halini teslim alsa da, albümlere konacak ve çerçeveletilerek duvara asılacak olan pozların dijital ortamda iyileştirilmesini talep ediyor. Bu iyileştirme, Photoshop kullanarak bazı renklerin ön plana çıkartılmasından siyah-beyaz nostaljik kareler oluşturulmasına kadar oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Tabi arzu edilmesi halinde fotoğrafçı bilgisayar başında uzun saatler geçirerek, cilt kusurlarının kapatılması ve hatta fazla kiloların mümkün olduğunca gizlenmesi gibi çok daha geniş kapsamlı iyileştirmeler de yapabiliyor.

Fotoğrafların üzerinde dijital ortamda oynanmasıyla ortaya gerçekten de çok özel kareler çıkabiliyor. Bu üzerinde oynanan fotoğrafları sosyal medyada paylaşan çiftlerin herkesten olumlu yorum alması, yeni evlenecek olan çiftlerin de sanatçılardan bu yönde taleplerde bulunmasını sağlıyor. Artık Düğün Hikayesi adıyla paket olarak sunulan düğün çekimi hizmetlerine, çiftin belirleyeceği çeşitli pozların Photoshopla iyileştirmesine yönelik uygulamalar da pakete dahil ediliyor. Dış mekan çekimlerinin nerede yapılacağı, çekimlerin ne kadar süreceği, düğün günü çekim yapılacaksa fotoğraf çekiminin ne kadar geniş kapsamlı olacağı ve en önemlisi çiftin fotoğrafçıdan ne istediği bu düğün hikayesi paketlerinin fiyatlarını etkiliyor.

There are currently no comments.