Desen oluştururken renk sınırlamalarına takılıp kalınmasını gerektirmeyen dijital baskı, her nedense boş yere hala ofset baskıyla kıyaslanmakta. Nereden bakılırsa bakılsın daha avantajlı bir tercih olan bu yeni nesil teknoloji, tüm avantajları bir kenara yalnızca vaat ettiği yüksek hızlı baskıyla dahi tercih sebebi olmaktadır. Birkaç saatlik zaman dilimi için kalıp veya şablonla uğraşmadan dijital ortamda yani bilgisayar başında yapılan tasarımın, dakikalar içerisinde fiziksel ortama yani istenen onlarca farklı baskı yüzeyine aktarılması mümkündür. Dijital tasarım ve baskı teknolojisinde şablon veya kalıp kullanılmaması demekse, maliyetin de aşağı inmesi demektir. Yakın geçmişte akla hayale dahi gelmeyen maddelerin bir baskı yüzeyine dönüşmesini sağlayan bu yeni teknoloji sayesinde günlük hayatta karşılaşılan hemen her şeyin bir tanıtım aracına dönüştürülmesi mümkündür.

Dış ortamda kullanılacak olan tanıtım ürünlerinde çevresel faktörlere, rutubete ve suya dayanıklı malzemelerden üretilmesini sağlayan dijital basım isteğe göre bir aracın ya da bir binanın ön cephesinin kaplanmasına olanak sağlayabilir. Binaların pencere camlarını dijital basım teknolojisi sayesinde bir reklam aracına dönüştürmek ancak ışık geçirgenliği olan malzemelere baskı yaparak yapının iç bölümünün de ışık almayı sürdürmesi sağlanabilir. Dışardan bakıldığında yalnızca reklamın görüldüğü ancak iç kesimdeki insanların rahatça dışarıyı görebildiği baskı ürünlerinin tamamı dijital basım ile birlikte ulaşılabilir fiyatlara sahip hale gelmiştir. Alt metre sınırı da olmadığı için dijital teknolojinin kullanılması sayesinde bir metrelik üretim bile kolayca yapılabilir.

Dijital ortam tasarımlarının mümkün olduğunca kullanılan renklerle birebir aynı olması için baskı sistemlerini üreten firmalar, milyonlarca renk seçeneği sunan cihazlar geliştirmektedir. Bugün 15-20 milyon renk alternatifi sunan dijital basım sistemleri piyasa genelinde sık rastlanan, klasik basım cihazları olarak kabul edilmekte. Ayrıca ülkemizde de birkaç üniversite yapılan çalışmalar sayesinde artık dijital basım teknolojisi üç boyutlu yazıcılara doğru kaymaktadır. Dünyadan geride olsak da, üç boyutlu baskının geleceğin teknolojisi olmasından ötürü ülkemizdeki bilim kuruluşları ve firmalar her geçen gün bu devrim niteliğindeki baskı sistemleriyle daha fazla ilgilenmektedir.

There are currently no comments.