Her ne kadar dijital baskı teknolojilerinin 21. Yüzyıl öncesi hızla gelişen reklamcılık sektörünün bir uzantısı olarak ortaya çıktığı söylense de, aslında tüm bu dijital tasarım ve üretim teknolojisi çok farklı amaçlarla geliştirildi. 20 sene önce hayalmiş gibi görünen üç boyutlu baskı sistemleriyle bugün uçak parçalarından otomobillerde kullanılan motorların hareketli aksamlarına dek, birçok insanın aklına bile gelmeyen ürünler “yazıcıdan çıktı olarak” alınabiliyor. Boeing markası çoktan uçak modellerinin pek çok parçasını üç boyutlu baskı sistemleri aracılığıyla üretmeye başlarken, bir diğer dünya devi marka olan Audi de araçlarının üretiminde bu üç boyutlu dijital üretim sistemlerinden faydalanıyor. Sadece reklamcılık sektöründe kullanılmayan dijital tasarım ve baskı sistemleri, aslında yakın gelecekte modern dünyanın yaşayacağı yeni endüstriyel devrimin habercisi.

Günümüz şartlarında istenen her şeyin üç boyutlu yazıcı sistemleriyle üretilmesi “henüz” mümkün olmasa da, birçok marka şimdiden oldukça sert malzemeli parçaların seri bir şekilde bu sistemlerle üretilmesini sağlamış durumda. Belki de tahmin edilenden de daha kısa bir zaman zarfında internetten beğenilen herhangi bir ayakkabı modelini satın almak için sadece baskı kodu indirilecek ve evdeki üç boyutlu yazıcıdan “çıktı” olarak alınan ayakkabı hemen giyilerek dışarı çıkılabilecek. Avrupa ve ABD’de ev ve otomobil anahtarı “klonlayan”, bu sayede anahtar kaybedilmesi halinde anında birebir aynı anahtarı üç boyutlu yazıcıdan çıkartan ticari işletmeler bulunuyor. Intel ve Google gibi dev markaların bu sistemlerle ilgili çalışmaları devam ederken, bu sistemlerin üretim proseslerinin yeni baştan yazılmasına sebep olacağı da aşikar.

Binlerce insanın yaptığı üretimini tek başına, çok daha hızlı bir şekilde, hata yapma payı olmadan ve işletme sahipleri için en önemlisi daha düşük maliyetle gerçekleştirebilecek olan üç boyutlu yazıcıların şimdiden pek çok insanı işinden edeceği konuşuluyor. Zira firma sahiplerinin üretim maliyeti çok ciddi bir şekilde düştüğü için piyasada tutunmak, rekabet gücüne sahip olmak yani para kazanmak için bu sistemleri kullanmaktan başka seçeneği olmayacakmış gibi görünüyor. Ülkemizde birkaç üniversite ve özel işletme bu sistemlerle ilgili çalışmalar yapmasına karşın araştırmaların çok daha geniş ölçekte yapılması, biran önce aranın kapanmasıysa çok önemli.

There are currently no comments.