Matbaacılığın büyük bir sıçrama yapmasını sağlayan dijital baskı sistemleri, son on sene içindeki takip edilmesi güç gelişimi ile reklamcılık sektörünün çalışma sahasının da genişlemesine yardımcı olmuştur. Artık firmaların otomobilleri birer reklam aracı olarak günün yirmi dört saati firmanın tanımını yapmayı sürdürürken, dijital baskı sistemleri sayesinde bina cepheleri bile çok büyük boyutlu billboardlar haline dönüşmüştür. İstenen hemen malzemenin bir baskı ürününe dönüşmesini sağlayan bu modern baskı sistemleri, boyut ve çözünürlük ile ilgili sorunları da ortadan kaldırmıştır. Klasik matbaacılığın en büyük handikabına çözüm sunmuş, baskının kıyas bile götürmeyecek derece hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirilebilmesine imkan tanımıştır.

Klasik matbaacılıkta çoğu zaman baskı için harcanan zamanın daha fazlası, baskıya geçmeden önce yapılması gereken ön hazırlıklara harcanır. Ciddi bir zaman kaybı manasına gelen bu hazırlıklar matbaaların uzun saatler harcamasına karşın yalnızca tek bir firmanın siparişini yetiştirebilmesine sebep olmuştur. Ancak dijital baskı sistemleri ile vinil baskı, bina giydirme, ilan, poster, kartvizit ve hatta etiketlerin bile ön hazırlık için gereksiz yere zaman kaybedilmeden üretilmesi mümkün olmuştur. Bu sayede aynı zaman diliminde birkaç farklı firmanın siparişini yetiştirme imkanına sahip olan matbaalar, müşterilerine de daha cazip fiyat seçenekleri sunabilmiştir. Dijital tasarım ve baskı sistemlerinin kullanımında hala birkaç alanda maliyetin yüksek olması söz konusudur. Baskının niteliğine ve niteliğine bağlı olarak bu sistemlerin kullanımı ek bir maliyet getirmesine rağmen gerçek şu ki, birçok alanda bu sistemlerden başka bir alternatif de bulunmamaktadır.

Bugünün dünyasındaysa dijital sistemlerin gelişimi sayesinde artık üç boyutlu yazıcıların devriminden bahsediliyor. Boeing, Intel, Audi, Google ve daha da pek çok dünya markası bu sistemlerin gelişimine milyarlarca dolar harcıyor. İnsanoğlunu tıp alanında da üç boyutlu yazıcıları kullanmakta ve artık insanların organları bile yazıcı çıktısı olarak alınabilmektedir. Sanayi devriminin 21. Yüzyıldaki en önemli hamlesi olarak görülen bu sistemler, üç boyutlu olarak direk baskı imkanı sunduğu için vaat ettikleri hayal gücüyle sınırlıdır.

There are currently no comments.