Marmara Depremi sonrası gündem haline dönüşen ve kısa süre sonrasında da yasal bir zorunluluğa dönüşen DASK sigortası, zorunlu olmasına karşın başta İstanbul olmak milyonların yaşadığı kentlerde hala önemsenmeyen bir güvence olmaya devam ediyor. Ege Denizi’nde son günlerde yaşanan depremlerin sıkılığı Çanakkale’den İzmir’e İstanbul’dan Balıkesir’e kadar yüz binlerce insanın yüreğini hoplatırken, unutulan deprem tehlikesi de biranda akla gelmeye başladı. Ne var ki, zorunlu deprem sigortası yaptıranların İstanbul’da bile toplam konut sahiplerinin %50’sine dahi tekabül etmediği günümüzde, tüm bunlara karşın insanların depremle fazla ilgilenmediği görülüyor. Ne kadar büyük bir güvence olursa olsun konut sahiplerinin yarısı bile deprem sigortası yaptırmıyor ki, bazı illerde sigorta yaptıranlar toplam konut sahiplerinin %25’ini dahi zar zor buluyor.

Gerçekleştiği anda insanların panikten ne yapacağını bilemediği depremler, bazen deprem yüzünden değil panik yüzünden binlerce insanlar yaralanmasına yol açıyor. İnsanları bu kadar korkutan, dahası dehşete düşüren deprem anında pek çok insanın en derinden hissettiği duyguysa çaresizlik… O an binayı terk ederek açık alana çıkmaktan başka bir şey düşünemeyen pek çok insan, saniyeler içinde yerle bir olabilecek yapıdan açık bir araziye çıktığında zaten depremin çoktan sona ermiş olacağını düşünmüyor. Çünkü deprem anında tek şey düşünülüyor; kaçmak ve canını kurtarmak. Maalesef kentlerimizde toplu kaçış alanlarının bile alışveriş merkezi ve plaza inşaatları için kullanıldığıyla ilgili haberlere rastladığımız bugünlerde, deprem anında pek çok insanın çıkabileceği bir açık alan bile yok.

Apartmanı terk etmesi dakikalar sürerken depremin saniyeler içinde binaları yerle bir edebileceği gerçeği, deprem olduğu anda artık yapılabilecek çok fazla bir şey olmadığını gösteriyor. Gerçekleşirken veya gerçekleştikten sonra değil, gerçekleşmeden evvel tedbir alınması gereken en büyük risklerden olan depreme karşı güvence sunan sigortaların önemi belki de anlaşılmadığı için insanlarımız DASK ile fazla ilgilenmiyor. Ayrıca bazı insanların ekonomik durumu el vermediği için önemini bilse dahi deprem sigortası yaptıramıyor olabileceğini de unutmamak lazım. Tüm bunlara karşın beklenen büyük İstanbul depremine insanların hala hazır olmadığı da bir gerçek…

There are currently no comments.