Çocukların problem çözme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olan Puzzle yani yapbozlar, bugün tüm çocuk gelişim uzmanlarının tavsiye ettiği bir oyun haline geldi. Çocukların zihinsel gelişiminin çoklu yönlü desteklenmesine yardımcı olan yapbozlar, bin ve üzeri parçalı çeşitleriyle yetişkinlerin zihin sağlığını korumasına katkıda bulunmakta. Gelişim uzmanlarıysa 1000 parça Puzzle çeşitlerinin yetişkinler için tasarlanan ürünler olarak çocuklar için uygun olmadığını, çocuklar için Puzzle seçerken yaşa mutlaka dikkat edilmesini söylüyor. 2-3 yaşındaki bir çocuğun en fazla 12 parçadan oluşan bir yapbozla oynaması gerekirken 3-5 yaş arası için ideal parça sayısı 12 ile 50 arasındadır.

Çocuğun yaşını göz önünde bulundurmadan Puzzle çeşitleri arasından herhangi birinin alınması, anne babalar farkına varmamasına rağmen çocuğun yapbozla oynamaya dair bazı önyargılar geliştirmesine yol açabilir. Zira kendi gelişim dönemi için fazlasıyla karmaşık yapıdaki Puzzle çocuk için sıkıcı bir uğraş olacak ve doğal olarak çocuğun bilinçaltında yapbozların sıkıcı olduğuna dair düşünceler yer edecektir. İlerleyen yaşlarda uygun nitelikteki yapbozlarla karşılaşsa dahi çocuğun bu sıkıcı olduğunu düşündüğü aktiviteyle ilgilenmemesi söz konusu olabilir. Çocuklar için doğru yapbozu seçtiğinden emin olmak isteyen anne babalar, satın alacağı yapbozun kutusunda ne yazdığına mutlaka bakmalıdır.

Çocuğun gelişim çağına uygun özellikteki yapbozlarla oynaması, yapboz parçalarını bir araya getirmekle ilgilenen çocuğun zihninde birçok karmaşık faaliyetin eşzamanlı yürütülmesini sağlar. Her parçayı denediğinde bu parçanın konumuyla ilgili hafızaya belli bilgiler kaydedildiği için Puzzle yapmak her yaştan çocuğun hafızasını güçlendirir. Parçaların yerini akılda tutarken hafıza güçlenirken parçalardaki farklılıkları birbirinden ayırt etmeye çalışan çocuğun beyni oldukça yoğun bir biçimde çalışır. Bu yoğun zihin faaliyetinin farkında bile olmadan eğlenceli vakit geçiren çocuk, el becerilerini ve temel reflekslerini de geliştirir. Tüm yaşam boyu gereksinim duyulacak problem çözme yeteneğinin ileri düzeyde desteklenmesine de katkı sağlayan yapbozlar, kır erkek fark etmeksizin tüm çocukların düzenli olarak oynaması gereken en yararlı oyuncaklardan biridir.

 

There are currently no comments.