Cildin temiz ve genç bir görünüme sahip olabilmesi için cilt temizliği ve cilt bakımı işlemleri oldukça önem taşımaktadır. Bu işlemlerin uygulama durumuna bağlı olarak farklı sürelere sahip olması bazen kadınlar için zaman kaybı gibi görünse de, ileride yaşlılık belirtilerine karşı ciltlerinin daha diri olmaları için mutlaka gereken uygulamalardır. Cilt bakımları, türlerine göre birçok farklı uygulamadan oluşmaktadır. Cilt temizliği, cildin yapısının bozulmaması, gün içerisinde kullanılan makyaj malzemeleri ve çevresel etmenlerin olumsuz etkilerinden cildin arınması için her gün aksatılmadan yapılması gereken bir uygulamadır. Cilt temizliği sadece birkaç dakika alan basit bir işlemdir. Cilt temizlik ürünleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken tek şey, temizlik ürününüzün cildinize uygun olmasıdır. Örneğin hassas ya da hassasa dönük cilt tipleri yağlı ciltler için üretilen bir temizleyiciyi kullandıklarında ciltlerinde kuruma, alerji ya da tahriş sorunları meydana gelebilir. Bunun nedeni temizleyicilerin cilt tipine göre, her cildin ihtiyacına uygun olarak farklı içeriklerle üretilmiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Günlük tam bir cilt bakımı için temizlik uygulamasından sonra cildi nemlendirmek atlanmaması gereken bir durumdur. Temizleyicilerin içerisinde bulunan antiseptik özellik sağlayan kimyasallar ve su bir araya geldiğinde cildi kurutucu bir etkiye sahip olabilmektedir. Gün içerisinde nem dengesini kaybeden ciltte ilerleyen zamanlarda pullanma ya da deride dökülme sorunları olmaması için nem dengesi önemlidir. Günlük temizleme işleminiz ardından cildinizin sağlıklı yapısını korumak adına orta dengede bir nemlendirici ürün kullanmanız cildiniz için yeterli olacaktır.

Cilt nemlendiricileri günlük cilt bakımı işleminin son adımıdır. Nemlendiriciler hem gün içerisinde kaybedilen nemi cildin geri kazanmasına, hem de nem dengesinin korumasını sağlamaktadır. Temizleyici ardından, kimyasal içerikli bir nemlendirici kullanmanın cildinize daha çok zarar vereceğini düşünüyorsanız doğal bakım nemlendiricilerinden yararlanabilir ve nemlendiricilerinizin içerisindeki malzemeleri siz belirleyebilirsiniz. Doğal nemlendirici krem tarifleri için Esra’nın Portresi’ni inceleyebilirsiniz.

There are currently no comments.