Ciltte zamanla çeşitli nedenlerle bazı deformasyonlar meydana gelmektedir. Bu deformasyonlardan bir tanesi ise cilt lekeleridir. Cilt lekeleri güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ya da kullanılan cilt bakımı ve temizlik ürünlerinin içerisindeki kimyasal bileşenlerden tetiklenerek oluşabilen sorunlar olsa da kimi zaman bu iki sorunun bir araya gelmesinden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Ciltte oluşan bu sorunları ortadan kaldırmak için cildin nem ve mineral dengesine büyük ölçüde dikkat etmek gerekmektedir. Mineraller cildin yapısında büyük önem taşımaktadır. Özellikle sodyum ve çinko gibi değerli mineraller cildin yapısının düzelmesinde etkili olmakla birlikte cildin yapılanarak yeniden aynı sorunlara maruz kalmamasını sağlamaktadır.

Cildin kaybetmiş olduğu mineralleri geri kazandırmak için piyasada üretilmiş olan birçok dermokozmetik ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin hepsi cilt tipi ve yaş ortalamasına göre kullanım olarak farklı gruplara ayrılmıştır. Bunun en temel nedeni ise yaşa göre değişim gösteren hormonsal faktörlerin göz önünde bulundurulması ve cildin ihtiyaçlarına tam bir cevap verebilmekten olsa da, birçok dermokozmetik ürünler düzenli olarak kullanılmadığında işe yaramadığı gibi düzenli kullanımlarında cilt için zararlı etkilere sahip olabilmektedirler. İçerisinde bulunan kimyasallar ciltte alışkanlık yapmakta olmanın yanı sıra yoğun kimyasallar cilt için kanserojen etkiye neden olabilmektedir. Bu nedenle gerekmedikçe dermokozmetik ürünlerin kullanımına başvurulmaması cilt sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Dermokozmetik ürünler yerine alternatif tıp olarak adlandırılan doğal yolların tercih edilmesi cilt için çok daha iyi bir seçenek olmak ile birlikte cildinizde herhangi bir yan etkiye neden olmadan cilt sağlınızı geri kazanmanızda yardımcı olmaktadır. Cildinizi kanserojen etkilerden korumak için cilt sorununuza göre en faydalı olacak doğal ürünlerin araştırmasını yapabilir ve bu ürünlerden elde ettiğiniz karışımları kür halinde belirli dönemler içerisinde cildinize uygulayarak sorununuzun hızlıca ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Cilt sorunlarına en doğal çözümler hakkında bilgi edinmek için Esra’nın Portresi bloguna göz gezdirebilir ve kendiniz için en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

There are currently no comments.