Cildin sağlıklı kalmaya devam ettiği müddetçe genç görünümü koruyabileceği ve geçen yıllara meydan okuyabileceği, cildinin nasıl göründüğü ile yakından ilgilenen kadınların aklından çıkartmaması gereken yegane unsurdur. Cildin bedenden ayrılması mümkün olmayan bir “organ” olduğunu unutan kimi kadınlar, vücut sağlığından bağımsız olarak cildine haricen uygulayacağı çeşitli ürünler ile seneler boyunca genç görüneceğini zannediyor. Vücudun sağlıksız olması halinde zaten insan bedeninin yaşayan bir parçası olan cildin de sağlıklı görünmesi mümkün değildir ki, cilt ancak ve ancak sağlıklı olduğunca genç ve canlı görünebilir. Dışardan nem ve besin takviyeleri uygulamak yerine cildin tüm gereksinimlerini zaten bedenin kendisinden karşıladığını unutmadan, nasıl daha sağlıklı bir yaşam sürdürülebileceğiyle ilgilenmek temel öncelik olmalıdır.

Sağlıklı bir yaşam adına yapılan her şey, cilt bakımı üzerinde de birebir etkilidir. Tabi ki ayrıca cildin zararlı güneş ışınlarından ve mevsimsel etkenlerden korunması da gerekir ancak öncelikle her zaman beden sağlığının yerinde olması ile ilgilenilmelidir. Ayrıca zaten çoğu kadın cildin, güneşin zararlı UV ışınlarından korunması dendiğinde yanlış şeyleri anlamaktadır. Zira cildin güneşin zararlı etkilerinden korunması sadece yazın tatile çıktıktan sonra satın alınan koruyucu kremlerin plaja giderken cilde sürülmesi demek değildir. Evdeyken dahi cilt üzerinde tesir gösteren güneş ışınlarından, ilkbaharın ortalarından korunmaya başlanması gerekir. Ayrıca her mevsimin cilt üzerinde farklı tesirleri bulunur ki, cildin mevsimsel etkilerden korunması demek de sadece kış aylarında çeşitli önlemler alınması demek değildir…

Düzenli ve yeterince uyumak, dolaşım sisteminin “olması gerektiği gibi çalışması için” egzersiz yapmak, kafeinden uzak durmak, sıvı ihtiyacının su yerine farklı içeceklerle karşılanmamasına özen göstermek, yeme içmeye dikkat etmek ve daha da birçok farklı konu insan sağlığını ve dolasıyla cilt sağlığını etkiler. Bu gibi sağlık açısından büyük önem arz eden hususların hiçbirine dikkat etmeden sadece birkaç bitkisel formüle güvenerek, cildin seneler boyunca sağlıklı kalmasının sağlanması mümkün değildir. Nitekim ünlü markaların en pahalı ürünleri veya tamamen bitkisel içerikli formüller de kullanılsa, bu konulara dikkat edilmemesi halinde cildin canlı ve sağlıklı görünümünü koruması da söz konusu olmayacaktır.

There are currently no comments.