Yemek pişirmeye meraklı, sağlık ancak lezzetini de kaybetmemiş yemekleri sevdikleriyle paylaşmaktan keyif alanlar için doğal besin maddeleri kullanmak kadar önemli olan; kaliteli tencere ve tavalara sahip olmaktadır. Bu konuda yaygın tercih çelik tencere ve tavalardan yana olmasına rağmen gelişen teknoloji sayesinde günümüzde otomatik yemek pişiren tencerelerden “yağ eklemeden” kızartma lezzetini neredeyse birebir verebilen setlere kadar hayata pratiklik katan çok farklı seçenekler mevcut. Dünya çapında yıldızlı şeflerse uzun yıllardan bu yana döküm tava ve tencereler kullanmaya ısrarla devam ediyor. Paslanmaz çelikten üretilen tencere ve tavaların ısı eşit miktarda dağıtmasıysa şeflerin bu tercihi yapmasının ilk sebebi.

Isı dağılımı çok iyi olan çelik tencereler, üretim sırasında herhangi bir kaplama malzemesi kullanılmadığı yani tek pare çelikten üretildiği için maruz kaldığı ısıyı kısa sürede tüm yüzeylere eşit olarak iletir. Tencere ve tavanın üstüne ekstra kaplama malzemelerinin uygulanması durumundaysa yapıları farklı olan malzemeler arasındaki farklılıklar, ısı iletiminin de değişmesine yol açar. Örneğin; çelik bir tencerenin iç yüzeyine, besin maddelerinin yapışmaması için teflon kaplanması durumunda çelik çok daha yüksek sıcaklıklara maruz kalabilirken aynı sıcaklık değerlerinde teflonun yapısı bozulacağından kullanım kısıtlamaları söz konusu olur. Yek pare çelikten yapılan bir tavaysa ocaktan alınır alınmaz yüksek derecedeki fırınlara konabilir ve tavada başlanan pişirme sürecine, hiç zaman kaybetmeden anında fırında devam edilebilir.

Yıllar öncesinin imkanlarıyla düşünüldüğü için yek pare çelikten üretilen tava ve tencerelerin fazla kullanışlı olmadığı düşünülmesine rağmen yeni nesil plastik malzemelerin sapta kullanılması sayesinde bu dezavantaj çoktan ortadan kalmıştır. Isıya dayanıklı bu özel plastik malzeme sayesinde tava ve tencere setleri 200 dereceyi aşan fırın sıcaklıklarında dahi rahatlıkla kullanabiliyor. Plastik hafif olduğu için sap kısmında kullanılan bu ısıya dayanıklı malzeme tencere ve tavanın çok daha hafif, ergonomik tasarımlar sayesinde kullanımın daha pratik olmasını sağlıyor. Tabi unutulmaması gereken; bu çelik malzemeli tencere ve tavaların tüm besin maddelerini, modern dünya mutfaklarında kullanılan tüm teknikleri kullanarak pişirmek için ideal olmadığıdır.

There are currently no comments.