Bir estetik plastik cerraha danışmadan burun estetiği ameliyat yaptırmakla ilgili kesin hükümlere varmamak şart. Çoğu insan çeşitli internet sitelerinde, televizyon kanallarında ve gazetelerde karşılaştığı içeriklerle hemen estetik yaptırma kararı alırken, kişinin estetik cerrahi müdahaleye ihtiyacının olup olmadığına bile aslında bir hekimin karar vermesi gerekiyor. Bu yazı da dahil olmak üzere internet sitelerindeki içeriklerin estetik odaklı burun ameliyatlarıyla alakalı bilgi vermek maksatlı yayınladığını, sorulara Google arama motoru kullanarak yanıt bulmaya çalışmak yerine bir hekime danışmak gerektiğini unutmamakta yarar var. Bazı durumlarda çok küçük fiziksel kusurlar bile çevredeki insanların yorumları sebebiyle kişiye önemli bir estetik sorunmuş gibi görünebiliyor. Bu gibi durumlarda estetik plastik cerrahlar kişiye estetik müdahaleye aslında ihtiyacının olmadığını söyleyerek, cerrahi bir müdahalede bulunmamayı tercih edebiliyor.

Ameliyat sonrasında sahip olunmak istenen yeni görünümün kusursuz değil, eski görünüme kıyasla daha estetik olacağını bilerek estetik plastik cerraha başvurmak her zaman daha pozitif bir tercihtir. Yaranın müdahaleden sonra ideal bir yara iyileşmesi süreci geçirmesi, müdahaleden elde edilecek sonuç üzerinde doğrudan etkilidir. Ayrıca burun estetiği ameliyatlarından alınacak sonucu etkileyen; hastanın burun ucu yapısı, daha burun ameliyatı geçirip geçirmemesi, burun derisinin ne kadar ince olduğu, burunla yüz arasındaki orantı gibi faktörler de bulunmaktadır. Ayrıca burun ameliyatından sonra kişinin estetik plastik cerrahın verdiği tavsiyelere ne kadar uyduğu da elde edilecek sonucun, hangi oranda memnuniyet yaratacağında etkilidir.

Burun ameliyatlarının sonuçlarını negatif şekilde etkileyen önemli faktörlerden biri de, hastanın yarasının kötü bir şekilde iyileşmesi yani iyileşmenin sağlıksız bir şekilde gerçekleşmesidir. Burun derisindeki seboreiklik ve kalınlık, kıkırdak dokunun zayıf olması ve burun ucunun çok kalın olması gibi unsurlar da burun ameliyatlarından olumsuz sonuç alınmasında etkilidir. Kişinin çenesinin, burunla alına nazaran çok küçük olması ve aynı zamanda geride kalması da ameliyatın sonucunu olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu durumu göz önüne alan estetik plastik cerrahlar müdahale planını oluştururken, hastasına da ameliyat neticesi hakkında bilgi vermektedir.

There are currently no comments.