Günümüzde her ölçekten ticari işlemenin kısa ve uzun vadeli baskı ihtiyacı oluyor. İşletme sahipleri tabela uygulaması, vinil baskı, el ilanı, broşür, araç giydirme, kitapçık gibi birçok farklı ihtiyacı için uygun fiyatlı bir matbaa ve reklam ajansı bulmak üzere internete başvuruyor. Firma sahiplerinin yaptığı tek bir Google arama neticesinde sayfalar dolusu, binlerce farklı web sitesiyle karşılaşması doğru tercihin yapıldığından emin olmayı zorlaştırıyor. İşletme sahiplerine kolaylık sunmayı vaat eden firma rehberi sitelerinde bile yüzlerce matbaa ve reklam ajansının ilanı bulunuyor. Piyasa fiyatları hakkında geniş kapsamlı fikir sahibi olmadan sadece birkaç farklı alternatife göz atarak seçim yapılması, baskı ihtiyacının daha kaliteli ve ucuza karşılanması mümkünken boş yere yüzlerce lira harcama yapılmasına sebep oluyor. Üstelik çoğu firma sahibi daha fazlasını harcamasına rağmen çok daha düşük kaliteli baskı ürünlerine sahip oluyor.

İnternet üzerinden birkaç matbaa veya reklam ajansının web sitesine göz atan, sonrasında bu firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alan firma sahiplerin aslında fiyattan evvel firmaların sunabileceği tasarım çeşitliliğiyle ilgilenmesi gerekiyor. Sıradanlığın ötesine geçme konusunda sınıfta kalan baskı ürünleri artık insanların ilgisini çekmediği için firmanın tanıtımının yapılmasını sağlayamıyor ve bu sebepten ötürü de bu baskılar için ne kadar cüzi bir meblağ ödenirse ödensin, yapılan ödeme işletme sahibinin hiçbir işe yaramıyor. Yüklü meblağlar söz konusu olabileceği için işletme sahiplerinin boş yere harcama yapmaktan kaçınması, birkaç yüz liranın hesabını yapmaktansa baskılarının istenen amaca hizmet edecek kalitede olmasıyla ilgilenmesi lazım.

İnsanların önünden geçtiğinde farkına bile varmayacağı posterler, tabelalar; kendisine uzatıldığında bakma ihtiyacı bile hissetmeyeceği el ilanlarının ne kadar ucuza mal olduğu önemsizdir. Çünkü bu tür tasarım kalitesi vasat düzeyde olan baskılar hiçbir zaman firmanın isteminin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaz. Baskı ürünleri ile tanıtım yapmaya çalışmasına ve binlerce lira bütçe ayırmasına rağmen bir türlü istediği geribildirimi alamayan firma sahiplerinin, mutlaka baskılarının tasarım kalitesine ve çeşitliliğine bakması gerekir. Fiyatla birlikte tasarım kalitesi de düşebildiği için hiçbir işe yaramayacak baskılardan bilhassa uzak durulmalıdır.

There are currently no comments.